Úspěch našich policistů na 2. světových policejních hrách

13.11.2017

Ve dnech 3. – 10. listopadu 2017 uspořádala na základě pověření USIP Policejní sportovní federace Spojených arabských emirátů v Abú Dhabí 2nd USIP World Police Games (2. světové policejní hry).

Ve čtyřech sportovních disciplínách – praktická střelba, plavání, judo, jiu-jitsu – soutěžilo téměř osm stovek sportovců z 41 zemí celého světa.

Českou republiku reprezentovalo 22 policistů – 3 střelci, 3 střelkyně, 4 plavci, 4 plavkyně, 2 judisté, 1 judistka, 4 muži a 2 ženy v jiu-jitsu. Jedna žena z našeho týmu – Klára Kalendová – se zúčastnila závodu ve střelbě a současně v jiu-jitsu.

Střelecká dvoudenní soutěž probíhala podle mezinárodních pravidel IPSC na nově vybudované střelnici v poušti vzdálené asi 30 km od města. Soutěž obsahovala celkem 12 rozdílně obtížných střeleckých situací, které byly doplněny kulisami a rekvizitami navozujícími reálné prostředí. Jednotlivé střelecké situace obsahovaly střelbu na papírové (stacionární i pohyblivé) a kovové terče.

Náročná soutěž probíhající při teplotách okolo 45 ° C důkladně prověřila nejen střelecké schopnosti soutěžících, ale i jejich fyzickou kondici.

První závodní den začali naši reprezentanti opatrněji bez větších chyb a svůj vysoký standard si udrželi po celý den. Do dalšího dne soutěže vstupovali s nadějným výsledkem na přední umístění v soutěži družstev a Miroslav Zapletal v soutěži jednotlivců. Družstvo České republiky druhý den držel svými výkony především Miroslav Zapletal. Několik málo drobných chyb a především menší závada zbraně (vzpříčený náboj) však stála český tým celkové vítězství v soutěži družstev. V jednotlivcích Miroslav Zapletal získal zlatou medaili, Radim Maděránek obsadil 6. místo, František Bindík byl dvanáctý.

Ženy byly po prvním střeleckém dnu na 4. místě a toto umístnění uhájily až do konce závodu.

V soutěži jednotlivkyň Eva Seidlová skončila na 12. místě, Iva Ublaničová na 13. místě a Klára Kalendová byla šestnáctá.

Celkové 2. místo družstva mužů (1. Španělsko, 2. ČR, 3. Rakousko) a 4. místo žen (1. SAE, 2. Panama, 3. Maďarsko) na světových policejních hrách je vynikajícím úspěchem naší policejní reprezentace. Dosažené výsledky dokazují, že v tomto druhu sportovního odvětví, které svým obsahem navazuje na služební přípravu příslušníků, patříme k absolutní světové špičce.

Do plaveckého družstva byli nominováni – Lenka Trčová, Dana Kožíšková, Lenka Rendlová, Kristina Bendová, Lukáš Grábl, Jiří Jakoubek, Jindřich Dáňa a Filip Špinar. Na programu bylo celkem 12 individuálních disciplín (8 muži a 4 ženy) a 3 štafetové závody (2 muži a 1 ženy).

Naši borci získali celkem 11 finálových účastí a podařilo se jim vylovit z bazénu celkem dva cenné kovy. První vybojovala Lenka Trčová na trati 50 m prsa, kdy převzala bronz jako nejlepší Evropanka na této trati. Ženy poté ve strhujícím závodě na 4x 50 m volný způsob vybojovaly stříbrnou medaili.

K medailovým umístěním přidala po výrazném zlepšení z rozplaveb 4. místo na 50 motýlek Kristina Bendová, 5. místo na stejné trati Lenka Trčová, na 50 m prsa Lenka Rendlová a na 100 m motýlek Lukáš Grábl.  Šesté místo obsadila na 50 m volný způsob Kristina Bendová, sedmí byli na 100 m znak Filip Špinar a na 100 m prsa Jindřich Dáňa. Další tři osmá místa vybojovali na 50 a 100 m volný způsob Lukáš Grábl a na 50 m prsa Jindřich Dáňa. V obou štafetových závodech na 4x 50 m volný způsob a polohový závod obsadili muži sedmé, respektive šesté místo.

V plaveckých soutěžích naprosto dominovali závodníci Egypta, kteří získali celkem 13 zlatých medailí, zbývající dvě Saudská Arábie a Brazílie.

V judu měli čeští policisté smůlu. Jaroslav Pokorný (do 73 kg) po vyrovnaném tvrdém boji zariskoval v závěru utkání a soupeř využil jeho nástup svým kontrachvatem a Pokorného vyřadil v prvním kole bez možnosti oprav. Hana Kodešová (do 63 kg) po kvalitním vyrovnaném boji s finalistkou z Holandska podlehla v závěru utkání na páku a v následném opravném boji jí nebylo umožněno chybou pořadatelů nastoupit k dalšímu zápasu. I přes protesty u technického delegáta už nebylo možno výsledek anulovat. Radim Knápek (do 100 kg) v prvním kole narazil na bývalého olympionika z Brazílie. Zápas měl ve své režii, bohužel na závěr využil Brazilec svých zkušeností a sporným bodovým hodnocením vyřadil našeho reprezentanta.

V jiu-jitsu měla česká výprava celkem 3 medaile. Stříbrnou převzala Klára Kalendová (do 70 kg) po dvou vítězstvích. Oba zápasy ukončila před časovým limitem, podlehla až ve finále s favoritkou celého turnaje s Holanďankou Leenovou na body. Bronz vybojovala Pavla Pröllová (+70 kg), bývalá výborná reprezentantka v judu. Zúročila své zkušenosti a se skórem dvě vítězství a dvě prohry si medaili plně zasloužila. Třetí místo získal Martin Hovorka (do 94 kg) v nejvíce obsazené váhové kategorii se skórem čtyři výhry a jedna prohra. Nejmladší člen výpravy proměnil svojí fyzickou připravenost v cenný kov. Na čtvrtém místě pak skončil Lubomír Sotulář (do 77 kg), který v postupových kolech urval tři vítězství a podlehl až v boji o medaili. Šesté místo obsadil Jakub Kukla do 69 kg. I po kvalitním výkonu se mu nepodařilo probojovat do bojů o medaile.

V celkovém hodnocení zemí skončila Česká republika na 4. místě za prvním Egyptem, druhou Brazílií a třetím domácím týmem Spojených arabských emirátů.

Na přípravě reprezentace a organizaci účasti na světových policejních hrách spolupracovaly s českou národní policejní sportovní organizací UNITOP ČR také Ministerstvo vnitra, resp. OLYMP CENTRUM SPORTU MV a Policie ČR, resp. Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy.

Českou výpravu kromě závodníků tvořil tým trenérů a představitelů Ministerstva vnitra a UNITOP ČR v čele s náměstkem ministra vnitra Jiřím Zmatlíkem, prezidentem UNITOP ČR Vladislavem Husákem, ředitelem OLYMP CENTRUM SPORTU MV Jiřím Beranem a jeho zástupcem Davidem Holým. Oporou a rádci závodníků pak byli Václav Kuthan a Jiří Zlatník pro střelbu, Pavel Obr pro plavání a Jiří Sosna pro judo a jiu-jitsu.

Vystoupení české policejní reprezentace zhodnotili shodnými slovy Jiří Zmatlík a Vladislav Husák: „Všichni naši závodníci podali perfektní výkony a je třeba jim poděkovat za výtečnou reprezentaci Policie České republiky, neboť všichni svými výkony přispěli k  4. místu v celkovém pořadí zemí na těchto hrách.“