Policejního mistrovství České republiky 2015 v plavání se záchranou tonoucího se zúčastnilo 76 policistů

12.5.2015

V plaveckém bazénu Policejní akademie ČR v Praze se ve středu 15. dubna 2015 uskutečnilo 15. policejní mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího, na jehož uspořádání se podílely: Policejní prezidium ČR, Centrum sportu Ministerstva vnitra ČR, Ředitelství služby cizinecké policie, Unie tělovýchovných organizací Policie ČR a Sportovní klub policie Prezidium Praha.

Závodů se zúčastnilo 76 policistů – 58mužů a 18 žen z různých útvarů Policie ČR.Pro potřeby mistrovství byli muži rozděleni do tří věkových kategorií – I.kategorii tvořili policisté do 30 let,II.kategorii policisté do 40 let aIII.kategorii policisténad 40 let. Ženy soutěžilyjen v jedné kategorii bez rozdílu věku.

Nejtěžší disciplína mistrovství – záchrana tonoucího v oděvu

Každý soutěžící se mohl přihlásit maximálně do čtyř individuálních disciplín, štafet a obou soutěží záchranného plavání. Tradiční plavecké disciplíny zahrnovalynapř. plavání na 400, 100 a 50 m volným způsobem, 100 a 50 m prsa, 100 a 50 m znak, 100 a 50 m motýlek, dále smíšenou štafetu na 4 x 50 m volným způsobem aj. „Hlavní doménou programu mistrovství byly dvě soutěže, záchrana tonoucího v plavkách a záchrana tonoucího v oděvu,“ uvedla Pera Drbohlavová z Centra sportu Ministerstva vnitra.

Zvlášť obtížná je záchrana tonoucího voděvu. „Plavec si oblékne pořadatelem připravený mokrý oděv, ve kterém skočí do vody a plave 20 metrů volným způsobem. Poté se musí zanořit a vylovit figurínu ležící na dně bazénu. Jeho úkolem je dopravit tonoucího obličejem nad hladinou co nejrychleji na břeh,“ přiblížila obtížnost tohoto úkolu Petra Drbohlavová.Do této soutěže se přihlásilo jen 17 policistů – 12 mužů a 5 žen. Mezi muži zvítězil Michal Špaček s časem 00:51 vteřin. Z žen byla nejrychlejší Klára Gricová, která s figurínou doplavala k břehu za jednu minutu a čtyři vteřiny. „Zde to byla pouhá soutěž, ale policisté se ve službě nebo v soukromém životě mohou dostat do reálné situace, kdy budou skutečně zachraňovat tonoucího. V těchto situacích jde většinou o vteřiny. Vyzkoušet si záchranu v rámci soutěže bylo pro policisty velice přínosné,“ uzavírá Drbohlavová.

Výsledky z 15. policejního mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího: