Policejní víceboj vyhrálo družstvo Královéhradeckého kraje

12.6.2017
 

V areálu školního policejního střediska v Sadské na Nymbursku se ve dnech 30. května až 1. června 2017 konalo Policejní mistrovství ČR 2017 v policejním víceboji, které ve vzájemné spolupráci pořádaly Krajské ředitelství policie Středočeského kraje, Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy, Unie tělovýchovných organizací, sportovní svaz policistů a hasičů, z.s., OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra a Sportovní klub POLICIE Nymburk, z.s. Mistrovství zahájil ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera, který všem závodníkům popřál hodně úspěchů a příjemný pobyt v krásném prostředí střední policejní školy.


Do Sadské přijeli vítězové jednotlivých krajských přeborů – 36 mužů a 13 žen, kteří se utkali v soutěži jednotlivců i družstev. Své zástupce zde měl Moravskoslezský, Jihomoravský, Královéhradecký, Plzeňský, Ústecký, Jihočeský, Středočeský a Olomoucký kraj, hlavní město Praha a Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy.


 

Policisté prověřili svoji fyzičku i obratnost

První den patřil soutěži jednotlivců. Muži byli rozděleni do tří skupin podle věku, ženy soutěžily pouze v jedné kategorii. Pro závodníky byly připraveny čtyři poměrně náročné disciplíny: překážková dráha, plavání se záchranou tonoucího, praktická střelba a policejní kros. „Překážková dráha prověřila nejen fyzickou kondici, ale i obratnost policistů. Museli např. zdolat hasičské překážky, vystoupat po horolezecké stěně nebo lanovém žebříku,“ přiblížil náročnost první disciplíny Petr Pávek z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Jednoduchá nebyla ani druhá soutěžní disciplína, při které museli závodníci v pracovním stejnokroji skočit do vody, doplavat k figurínám a dopravit je na břeh. Střelba a sedmikilometrový běh uzavřely první den soutěžního klání, kterému přálo i počasí. „Závodníci navzdory slunečnému počasí podali velmi dobré výkony a prokázali, že jsou dobře připraveni na službu u policie,“ zhodnotil Václav Kuthan z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Mistryní republiky v policejním víceboji se stala Dominika Plháková. Mistři republiky v kategoriích podle věku jsou: Pavel Hrdina, Vladislav Stach a Martin Dudešek. Ocenění vítězům předal ředitel středočeské policie Václav Kučera.

 

 

V soutěži družstev Plzeň titul neobhájila

Druhý den patřil soutěži čtyřčlenných družstev. Podle pravidel mistroství musela být v každém družstvu alespoň jedna policistka. Týmy čekal běžecký okruh okolo jezera, kde bylo připraveno několik stanovišť. „Závodníci museli prokázat znalosti ze zdravovědy, složit rozebrané zbraně, přesně střílet a zorientovat se v terénu. Po splnění jednotlivých úkolů získali indicie, které jim měly pomoci vytipovat pachatele. Toho poté zadrželi za pomoci donucovacích prostředků,“ upřesnil Petr Pávek. Úkoly byly náročné na sílu a vytrvalost. V soutěži družstev neobhájili loňské prvenství zástupci Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, kteří i letos patřili k favoritům. „Nebýt zranění jednoho z členů družstva, zřejmě by do bojů o medaile zasáhli. Tím se otevřela cesta k prvenství policistům Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, kteří měli ve svých řadách jak nejstaršího závodníka, tak nejmladší účastnici,“ vysvětlil Václav Kuthan. Stříbrnou medaili získali Jihočeši a bronzovou družstvo Prahy.

 

Po náročném dvoudenním programu připravili pořadatelé ještě vloženou soutěž. Týmy musely doplavat k raftům, obrátit je, nasednout a pádlovat do cíle. „Toto příjemné sportovní zpestření jen dokonalo pohodovou atmosféru, jež panovala po celé tři dny soutěží,“ uvedl Václav Kuthan.

 

Policejní mistrovství ve víceboji se vydařilo. Poděkování proto patří celému týmu organizátorů v čele s technickým ředitelem mistrovství Miloslavem Houdkem a vedoucí školního policejního střediska Petrou Hofmanovou. „Všichni se těšíme na příští ročník, který se bude opět konat v Sadské,“ uzavřel Petr Pávek.

 

 

Celkové pořadí družstev:

1. Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje

2. Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje

3. Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy

4. Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje

5. Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje

6. Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

7. Krajské ředitelství policie Středočeského kraje

8. Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje

 

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR