Neunáhlete se, na úpravy stanov podle nového občanského zákoníku máte tři roky

18.4.2014
 

Legislativní rada ČOV v Centru pohybové medicíny v Praze představila sportovním svazům nejvýraznější dopady nového občanského zákoníků platného od letošního ledna a s ním související právní úpravy spolků. Komplexní úprava zcela ruší tu původní, plně ji nahrazuje a zavádí celou řadu nových právních institutů. Na úpravy stanov jsou však tři roky času.


Komplexní změna právní úpravy spolků vychází z nového občanského zákoníku, který vešel v platnost v lednu tohoto roku. „Jde o zásadní úpravu, jednotlivých změn je spousta. Zákonodárci tímto krokem dost zkomplikovali lidem život, podle mnohých kritiků úplně zbytečně, protože dosavadní praxe bez problémů fungovala a byla dobře zažitá,“ říká předseda Legislativní rady ČOV Jan Šťovíček s tím, že řada otázek je upravena nejasně či nejednoznačně. Po mnoho měsíců či let, než dojde k vytříbení judikatury, zůstane tedy nová úprava do značné místy aplikačně komplikovaná.

Nový občanský zákoník o více než 3000 paragrafech ale do sportovního prostředí vnáší i další ustanovení. Jedná se třeba o smluvní vztahy, práva např. k nemovitostem či statusové záležitosti. „Hlavně spolkům doporučuji klid a trpělivost, na úpravy stanov mají tři roky čas. S ohledem na nedokonalost právní úpravy a potřebu jejího usazení v praxi, resp. potřebu přijetí prováděcích předpisů, bude totiž řada nejasných otázek vyřešena až v čase, a to třeba klidně za dva roky nebo i déle. Mohlo by se tak klidně stát, že pokud nějaký spolek upraví v dobré vůli stanovy hned teď, tak za dva roky je bude měnit znovu – protože právní praxe vyloží prostě některá ustanovení zákona jinak, než se může zdát dnes,“ upozorňuje Jan Šťovíček.


Sborník z konference Legislativní rady ČOV k nové právní úpravě spolků je ke stažení ZDE.