Miláno – 3. světové policejní hry – soutěž v praktické střelbě, den první

22.9.2019
 

Jednou ze sedmi soutěžních disciplín 3. světových policejních her, které se konají ve dnech 19. až 26. září 2019 v Miláně, je praktická střelba. Policii ČR reprezentují střelci Miroslav Zapletal, Pavel Svoboda a Michal Říha, Veronika Tvrdoňová, Nikola Rudinská a Jaroslava Hartmannová, kteří soutěží jako jednotlivci i jako tříčlenná družstva. Do Itálie přijelo 21 střeleckých reprezentací z celého světa.

 

Dvoudenní závodní klání proběhlo na privátní střelnici Uboldo zhruba 20 km od Hotelu Da Vinci, kde jsou všichni účastníci her ubytovaní. Každý den střelci absolvovali pět střeleckých situací. Ty zahrnovaly klasické papírové a kovové terče, nechyběly pojezdy, kyvky a velké množství penalizačních terčů. „Situace nebyly příliš technicky komplikované, což sice umožňovalo dosáhnout velmi rychlých časů, ale každá sebemenší chyba znamenala velkou bodovou ztrátu. Policisté museli střílet rychle, ale nechybovat,“ vysvětlil trenér a jeden z našich nejlepších střelců Zdeněk Němeček.

 

Organizátory světových policejních her jsou Světová policejní sportovní unie (USIP) a Policejní sportovní federace Itálie. Podle pravidel, která organizátoři nastolili, nemohli střelci použít vlastní zbraně. Stříleli z pistolí zn. Beretta 92 v ráži 9×21 mm, které dostali na každé situaci, bez možnosti vyzkoušení. To nahrálo domácím závodníkům, neboť italská policie má tyto zbraně ve služební výzbroji. Reprezentace cizích států neskrývaly zklamání, nicméně všem nezbylo, než rozhodnutí respektovat. „Specifická konstrukce zbraní způsobovala některým střelcům problémy, zejména při nabíjení. Navzdory tomu, že naši reprezentanti tuto zbraň prakticky neznali, tak předvedli kvalitní výkony,“ zhodnotil trenér Němeček.

 

Jak soutěž dopadla, se dozvíme již dnes ve večerních hodinách, kdy se v Hotelu Da Vinči koná slavnostní vyhlášení soutěží ve střelbě, v silničním běhu a v cyklistice. „Doufám, že to cinkne,“ uzavřel Zdeněk Němeček.

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR


68 12