Evropský šampionát ve fotbale žen se kvapem blíží. „Ladíme formu“, říká vedoucí české reprezentace Václav Kuthan

5.5.2016
 

Po dvou letech se Praha opět stane dějištěm policejního mistrovství Evropy ve fotbale, ale tentokrát své umění předvedou policistky-fotbalistky.


V pořadí 2. policejní mistrovská Evropy ve fotbale žen pořádá Unie tělovýchovných organizací Policie ČR, svaz policejních sportovních klubů (UNITOP ČR) z pověření Evropské policejní sportovní asociace (USPE) v Praze ve dnech 20. – 27. června 2016. Záštitu akci poskytli policejní prezident brig. gen. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec.

Ženský fotbal sice nepatří v České republice k nejpreferovanějším sportům, přesto se Policii ČR podařilo sestavit poměrně silný reprezentační tým. Vedoucím českého družstva je JUDr. Václav Kuthan, který před dvěma lety, společně s dalšími členy realizačního týmu, dovedl mužský fotbalový manšaft k zisku bronzové medaile na evropském šampionátu konaném v Praze. Máme v evropské konkurenci šanci na úspěch? Jak probíhal výběr hráček a co říká Václav Kuthan na rozlosování do skupin? Odpovědi najdete v krátkém rozhovoru.


Václav Kuthan

Kolik je přihlášeno družstev a kdo patří k favoritům?

Přihlášeno je osm nejlepších evropských národních reprezentací, kromě nás je to Dánsko, Francie, Holandsko, Německo, Norsko, Rakousko a Velká Británie. Týmy se nominovaly na základě výsledků kvalifikace. K favoritům budou určitě patřit Němky a Francouzky, tyto dva celky osadily první a druhé místo na předchozím mistrovství v Dánsku v roce 2012. My sice nepatříme k favoritům, ale domnívám se, že přesto máme šanci na jednu z medailí.

 

Zmiňujete předešlý šampionát v Dánsku, jak si zde vedl náš tým?

Na předchozím šampionátu, historicky prvním, nám při rozlosování do skupin „paní štěstěna“ skutečně nepřála. Ocitli jsme se v jedné skupině společně s družstvy Německa a Francie, pozdějšími finalisty šampionátu. Na družstvo Německa jsme prostě neměli, ale s Francií jsme odehráli vyrovnaný zápas, který jsme po vlastních chybách prohráli. Z třetího místa ve skupině jsme pak mohli bojovat pouze o celkové páté místo na šampionátu, které jsme následně také získali.

 

(Pozn.: Výsledky Policejního mistrovství Evropy ve fotbale žen v Dánsku 2012 – 1. Německo, 2. Francie, 3. Rakousko, 4. Norsko, 5. Česká republika, 6. Finsko, 7. Dánsko, 8. Velká Británie)

 

Došlo od roku 2012 k nějaké větší generační obměně týmu?

Z původního družstva osmnácti hráček zůstala pouze třetina. Museli jsme proto hledat nové posily.

 

Jak probíhal výběr hráček do reprezentace?

Přípravu na pražský šampionát jsme zahájili před rokem. Opětovně jsme oslovili všechny prvoligové a druholigové kluby s žádostí o sdělení informace, zda není v jejich klubu registrována policistka, zaměstnankyně policie, studentka Policejní akademie České republiky v Praze nebo strážnice městské policie. Ozvalo se nám několik klubů. Na první přátelák se nám dostavilo dvacet šest děvčat se solidní kondicí a herními zkušenostmi. Do dnešního dne jsme odehráli pět přátelských zápasů a absolvovali jedno soustředění. Myslím, že o sestavě reprezentace máme již jasno.

 

Máme v týmu nějaké bývalé prvoligové hráčky?

Nejen bývalé. Dnes tvoří základní kádr polovina děvčat z první ligy, zbytek liga druhá, výjimečně třetí. Mezi jednotlivými soutěžemi jsou obrovské rozdíly. Třetí liga trénuje zpravidla jednou v týdnu a tomu také odpovídá fyzická kondice.

 

Jste spokojen s rozlosováním do skupin?

Nejsilnější celky – mistryně Evropy Němky, dále Francouzky, Rakušanky a k nim velmi dobré Holanďanky jsou ve skupině B. Z pozice pořadatelské země jsme byli nasazeni do skupiny A. Los nám přisoudil Anglii, Dánsko a Norsko. Máme ve skupině sice slabší soupeřky, ale nemůžeme nikoho podcenit. Chceme se samozřejmě porvat o první místo ve skupině a pak se uvidí.

 

Zmínil jste soustředění, na co jste se během přípravy zaměřili?

Koncem dubna proběhlo první soustředění reprezentace. Při dopoledních a odpoledních trénincích jsme pilovali především techniku a taktiku hry. Sehráli jsme také dva přátelské zápasy, co víc se dá udělat za tři dny… (smích)

 

Kdy a s jakým celkem sehrajeme první utkání?

První zápas nás čeká v úterý 21. června od 10.00 hodin na Rošického stadionu s celkem Velké Británie. Všichni se už moc těšíme, Anglie bude jistě dobrým soupeřem. Rád bych pozval všechny kolegy a kolegyně, fanoušky fotbalu, přijďte nás povzbudit.

 

Zápasy českého týmu ve skupině A:

úterý 21. června od 10.00 hodin s Velkou Británií na Stadionu Evžena Rošického

středa 22. června od 10.00 hodin s Dánskem na Stadionu Evžena Rošického

čtvrtek 23. června od 16.00 hodin s Norskem na Stadionu Evžena Rošického

 

Harmonogram ostatních utkání  – bude uveřejněn na stránkách UNITOPU (www.policie-sport.cz)

 

Rozpis utkáníkpt. Mgr. Petra Srnková

UNITOP ČR