Běžci přivezli 10 medailí z mezinárodního závodu v orientačním běhu v Dánsku

12.7.2019
 

V Dánsku se ve dnech 21. až 23. května 2019 konalo Mezinárodní mistrovství evropských policejních sborů v orientačním běhu, kterého se s podporou UNITOP ČR zúčastnilo 14 závodníků – zástupců krajských ředitelství policie Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, hlavního města Prahy a Policejního prezidia.

Český tým tvořilo 11 mužů a tři ženy. Muži soutěžili ve čtyřech věkových kategoriích, ženy ve třech. V konkurenci stovky závodníků z Dánska, Norska, Finska, Německa, ze Švýcarska a Švédska naše výprava uspěla, v jednotlivých závodech získala dokonce 10 medailí – pět zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové.

 

Po příjezdu do ubytovacího resortu nedaleko města Silkeborg, kde byly ubytovány všechny zahraniční výpravy, absolvovali běžci registraci a v podvečer lehký trénink přímo v resortu, kde má místní oddíl orientačního běhu pevné kontroly. „Druhý den jsme nastoupili do prvního závodu na krátké trati v typicky dánském terénu s mnoha přírodními překážkami. Dařilo se nám výborně, vybojovali jsme hned čtyři medaile – Pavel Trejtnar a Libor Netopil zlaté a Monika Procházková a Iveta Ostřanská stříbrné,“ uvedl předseda oddílu orientačního běhu Sportovního klubu policie České Budějovice Zdeněk Blabla, který byl v roli závodníka i vedoucího českého týmu.

Druhý soutěžní den patřil závodu na klasické trati. „Běželi jsme ve zvlněném kopcovitém terénu v deštivém počasí, což nebylo příjemné. Ale i tak jsme opět zabodovali a získali tři medaile – Libor Netopil zlatou, Iveta Ostřanská stříbrnou a Alan Vrbata bronzovou,“ vylíčil Zdeněk Blabla.

 

Třetí den mistrovství se běžci utkali ve sprintu. Závod se konal v příměstské části Silkeborgu a vedl rekreační oblastí, zástavbou, místním amfiteátrem i přístavištěm s mnoha můstky. „Štěstí nás neopustilo. I ve sprintu jsme si doběhli pro tři medaile – Libor Netopil a Iveta Ostřanská pro zlaté a Monika Procházková pro bronzovou,“ doplnil Zdeněk Blabla.

 

„Nejlepší člen výpravy, policista Libor Netopil z Královéhradeckého kraje, který si z Dánska přivezl tři zlaté medaile, byl bezprostředně po návratu přijat policejním prezidentem. Opět jsme potvrdili, že jsme v tomto druhu sportu na evropské úrovni. Chtěl bych poděkovat závodníkům za odvedené výkony. Svým i jejich jménem děkuji UNITOP ČR za podporu, díky které jsme se mohli závodů zúčastnit,“ uzavřel Zdeněk Blabla.

 

Všichni závodníci se po návratu do ČR následně zúčastnili Mistrovství Hasičského záchranného sboru, Policie ČR a Ministerstva vnitra ČR v orientačním běhu na Máchově jezeře, které pořádal HZS Libereckého kraje. I zde potvrdili svoje kvality a získali několik cenných umístnění jak na klasické trati, tak ve štafetách s mezinárodní účastí závodníků z Polska a Německa.kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR