Zástupci UNITOP ČR se zúčastnili kongresu USIP

6.4.2018
 

Ve dnech 26. – 28. března 2018 se v Kuvajtu konal 15. kongres Světové policejní sportovní unie (USIP), kterého se zúčastnilo přes 70 delegátů policejních sportovních organizací z celého světa. UNITOP ČR zde zastupovali jeho prezident Vladislav Husák a člen Výkonného výboru Jiří Zlatník.


Kongres USIP se koná každé dva roky. Delegáti vždy hodnotí činnost za uplynulé období, schvalují program a rozpočet organizace, volí prezidenta a nové členy do jednotlivých orgánů USIP na další dva roky. „Do čela USIP byl opět zvolen současný prezident Sheikh Ahmed Nawaf Al-Ahmad Al-Sabah. Viceprezidentem se stal, jako jediný evropský zástupce, Luc Smeyers, prezident Evropské sportovní policejní asociace (USPE),“ uvedl Vladislav Husák.

 

Nejbližší akcí USIP je světový pohár ve střelbě v Číně

 

Zástupci Číny na kongresu prezentovali přípravy II. ročníku světového policejního poháru ve střelbě, který se uskuteční v první polovině listopadu 2018 v Guangdongu. „Půjde o soutěž mužů, žen a družstev. Předběžně počítáme, že bychom mohli vyslat naši reprezentaci,“ uvedl Jiří Zlatník. Družstvo mužů by mělo dobrou příležitost obhájit mistrovský titul z I. ročníku světového policejního poháru, který se konal v Maďarsku v roce 2015. Titul vicemistra světa v kategorii jednotlivců v Maďarsku vybojoval Radim Maděránek.

 

Další velkou akcí pořádanou USIP jsou 3. světové policejní hry v Miláně v roce 2019. Mezi soutěžní disciplíny her organizátoři zařadili: běh na 10 km, střelbu, plavání a judo. „V těchto sportech se policistům poměrně daří, což prokázali svými výkony na II. světových policejních hrách v Abu Dhabi v loňském roce. V našich řadách pracuje mistr světa ve střelbě Miroslav Zapletal nebo třetí nejlepší plavkyně na padesátimetrové trati Lenka Trčová. Úspěchem je rovněž stříbrná medaile družstva střelců a dámské plavecké štafety, ale i řada umístění v první světové desítce v ostatních sportech,“ připomněl Vladislav Husák.

 

Kde se bude konat mistrovství světa v kopané?

 

USIP i nadále hledá organizátora Mistrovství světa v kopané 2020. Která ze zemí se této poměrně náročné role ujme, se rozhode v následujících měsících. „UNITOP ČR má s organizací sportovních akcí evropského i světového formátu velké zkušenosti, nicméně o toto pořadatelství se neucházíme. Mistrovství světa v kopané jsme v Praze pořádali již v roce 2007,“ uzavřel prezident Husák.

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR