Policistky skončily na evropském šampionátu ve fotbale čtvrté

1.7.2016
 

V Praze se ve dnech 20. – 27. června 2016 konalo 2. policejní mistrovství Evropy ve fotbale žen. Reprezentační tým Policie ČR podlehl v boji o bronzovou medaili Norsku a skončil na čtvrtém místě.

 

Evropský šampionát v Praze pořádala Unie tělovýchovných organizací Policie ČR, svaz policistů a hasičů (UNITOP ČR) z pověření Evropské policejní sportovní unie (USPE) pod záštitou policejního prezidenta genmjr. Mgr. Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance.

 

O titul mistra Evropy se utkalo osm nejlepších reprezentačních výběrů z České republiky, Německa, Francie, Rakouska, Norska, Dánska, Holandska a Velké Británie. Český tým byl jednoznačně nejlepším celkem ve skupině A, ze které po výhře nad Norskem a Velkou Británií a po remíze s Dánskem postoupil do semifinále z prvního místa. „Měli jsme poměrně štěstí na rozlosování, protože úřadující mistryně a vicemistryně Evropy z roku 2012 – týmy Německa a Francie, byly ve skupině B,“ vysvětlil vedoucí české fotbalové reprezentace JUDr. Václav Kuthan. Skupinu B vyhrály, podle očekávání, Němky, české policistky proto nastoupily v semifinále proti druhému celku této skupiny – Francii. „Francouzky nás porazily 2:1 a tím nám definitivně uzavřely cestu do finále. Dostali jsme dva laciné góly ze standardních situací. V druhém poločase sice snížila kapitánka družstva Barbora Hýlová na 1:2, ale další šance již hráčky neproměnily,“ dodal trenér Jan Švácha.

 

O vítězi rozhodla 118. minuta prodloužení

 

Do boje o bronzovou medaili nastoupily české fotbalistky v neděli 26. června 2016 v dopoledních hodinách na Stadionu Evžena Rošického proti družstvu Norska, které v druhém semifinálovém zápase podlehlo Německu. „Začátkem druhého poločasu jsme se zásluhou Aleny Buchtové ujali vedení, Norky však o pár minut později vyrovnaly na 1:1 a zápas musel být prodloužen o dvakrát 15 minut,“ vysvětlil Václav Kuthan, podle kterého jsme v průběhu prodloužení měli několik šancí. „Dvakrát jsme trefili břevno, naše hráčky byly podstatně lepší, bylo na nich vidět odhodlání, nicméně štěstí stálo na straně Norska, které ve 118. minutě dalo druhý, vítězný gól,“ doplnil vedoucí české fotbalové reprezentace Václav Kuthan. „Chtěl bych kolegyně pochválit za obrovskou snahu, vůli a bojovnost. Český tým se nemá za co stydět, čtvrté místo je v této evropské konkurenci velice pěkný výsledek,“ uvedl prezident UNITOP ČR plk. Mgr. Vladislav Husák a dodal, že současný reprezentační tým dosáhl lepšího umístění, než na mistrovství Evropy v Dánsku v roce 2012, kde skončil na pátém místě.

 

Mistrovský titul patří zaslouženě policistkám z Německa

 

Očekávaný duel dvou nejsilnějších celků šampionátu – Německa a Francie se odehrál v neděli 26. června 2016 v odpoledních hodinách na Stadionu Evžena Rošického. Mistryněmi Evropy pro rok 2016 se staly Němky, které vyhrály nad Francií 3:0. „Německý manšaft měl řadu kvalitních hráček, které převyšovaly ostatní technicky i fyzickou kondicí. Titul získaly zaslouženě,“ přiznal trenér Švácha a dodal, že v Německu je velice kvalitní systém policejních fotbalových soutěží, z něhož se rekrutují nejlepší hráčky do národního týmu.

Slavnostní předání medailí proběhlo přímo na stadionu. Ocenění vítězům předali zástupci USPE, UNITOP ČR a náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ekonomiky, strategií a evropských fondů Mgr. Jiří Zmatlík, který fotbalistkám poblahopřál k dosaženým výsledkům a poděkoval za pěkný sportovní zážitek, který si z průběhu mistrovství odnáší. Prezident UNITOP ČR Vladislav Husák poděkoval Ministerstvu nitra ČR, Policii ČR a dalším partnerským organizacím za podporu a pomoc při zajištění šampionátu. Prezident USPE Luck Smeyers ocenil vynikající organizaci a bezproblémový průběh mistrovství, o které se postaral UNITOP ČR. V závěru slavnostního ceremoniálu převzal sekretář UNITOP SR Juraj Filan vlajku USPE, neboť již na podzim, ve dnech 21. – 24. října 2016, se v Bratislavě koná Policejní mistrovství Evropy v zápase mužů.

 

Nejlepší střelkyní šampionátu s počtem čtyř gólů se stala německá fotbalistka Nicole Zweigler. Nejužitečnější hráčkou byla vyhlášena Francouzka Karen Montgenie. Titul nejlepší brankářky získala zaslouženě Češka Barbora Lapešová a cena pro fair play tým putovala do Dánska.

 

Český policejní reprezentační tým byl po celou dobu šampionátu ubytován v účelovém zařízení Ministerstva vnitra Spiritka, kde měl ty nejlepší podmínky a klid na přípravu na jednotlivé zápasy. „Za celý tým bych chtěl poděkovat vedení hotelu a celému personálu, který se o nás po celý týden bezvadně staral. Hráčky byly spokojeny s ubytováním, skvělou kuchyní a profesionálním přístupem zaměstnanců,“ řekl Václav Kuthan a dodal, že stejně kvalitní byla péče, kterou jim hotel zajišťoval i v průběhu dvou pražských soustředění, v rámci kterých využili pohostinnosti hotelu Spiritka.

 

 

Pořadí týmů – 2. policejní mistrovství Evropy ve fotbale žen Praha 2016

 

 1. Něměcko

 2. Francie

 3. Norsko

 4. Česká republika

 5. Holandsko

 6. Velká Británie

 7. Rakousko

 8. Dánsko

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR