Policistkám se na závodech ve střelbě dařilo

26.5.2015
 

Ve dnech 24.-27. dubna 2015 se ve Francii uskutečnil reciproční mezistátní střelecký závod policistek ve střelbě ze služebních krátkých zbraní mezi Francií, Českou republikou a Německem. Reprezentační družstvo českých policistek skončilo druhé, úspěch slavily i jednotlivě.

Do Francie byl vyslán tým šesti reprezentantek pod vedením Jiřího Zlatníka. Závody se konaly v areálu Střeleckého policejního klubu ve městě Montbeliárd na základě dobré spolupráce mezi Unií tělovýchovných organizací Policie ČR (UNITOP ČR) a sportovní policejní unií z Francie a Německa. Francouzský klub sídlí v objektu bývalé pevnosti, čehož organizátoři bohatě využili při plánování střeleckých klání. „Jednotlivé střelecké situace byly postaveny nejen na nádvoří, ale i v několika místnostech uvnitř pevnosti. Disciplíny byly dynamické a poměrně náročné,“ přiblížil průběh závodů vedoucí české delegace Jiří Zlatník.

 

Přesnost, rychlost a síla. Základní principy praktické střelby 

Střelkyně absolvovaly celkem devět střeleckých situací podle pravidel IPSC a soutěž shot off, kdy nastoupí žena proti ženě. „Praktická střelba podle pravidel IPSC je moderní a dynamicky se rozvíjející sportovní disciplína. Spojuje v sobě prvky sportu a použití zbraně v reálných situacích, ať již v policejní praxi nebo při sebeobraně jednotlivce,“ vysvětlil Jiří Zlatník a doplnil, že tento druh sportovní střelby je ve světě praktikován v bezmála padesáti zemích.

 

Mezi jednotlivci kralovaly Francouzsky

V sobotu 25. dubna absolvovaly závodnice šest střeleckých disciplín. Policistky byly rozděleny do tří skupin po šesti. Skupinu tvořily vždy dvě závodnice z každé země a v průběhu soutěže se střídaly na jednotlivých stanovištích. Po prvním soutěžním dnu vedla naše policistka Michaela Zaymlová, jen velice těsným rozdílem, před nejlepší střelkyní z Francie.

Závody pokračovaly v neděli 26. dubna 2015, kdy policistky odstřílely další tři situace. Výsledky tohoto dne rozhodly o konečném pořadí. První, třetí a čtvrtou příčku obsadily Francouzsky. Druhé místo vybojovala Michaela Zaymlová, další naše závodnice, Terezie Jugová, skončila pátá.

 

Celkové pořadí družstev:

1.  Policistky z Francie

2.  Policistky z České republiky

3.  Policistky z Německa

 

V neděli v odpoledních hodinách proběhla soutěž shoot off (žena proti ženě). Z každé země se do finále probojovala jedna závodnice. „Soutěžilo se na dva vítězné rozstřely. Jednoznačně nejlepší výkon podala naše policistka Simona Toningerová, která zvítězila,“ řekl s úsměvem Jiří Zlatník. „Chtěl bych pochválit celé naše reprezentační družstvo za dosažené výsledky a poděkovat České zbrojovce Brno, která poskytla výstroj a munici na trénink závodnic,“ doplnil Jiří Zlatník. Další závody by se měly uskutečnit v roce 2016, pravděpodobně v České republice.
kpt. Mgr. Petra Srnková

UNITOP ČR