Policisté se připravují na evropský šampionát ve fotbale

27.4.2018
 

Ve dnech 25. června až 2. července 2018 se v Praze uskuteční 17. policejní mistrovství Evropy ve fotbale mužů.

Do začátku šampionátu zbývají necelé dva měsíce. Realizační tým proto připravil pro širší výběr reprezentace tři soustředění. První absolvovali policisté již koncem dubna, další je čeká v květnu a závěrečné v červnu těsně před zahájením mistrovství. „V rámci soustředění jsme odehráli dva přátelské zápasy s kvalitními soupeři – s FK Vltavín Praha a FK Čáslav. Obě utkání jsme vyhráli, byl jsem s výkony svých svěřenců spokojen,“ zmínil trenér Jan Švácha a dodal, že soustředění bylo zaměřeno hlavně na nácvik standardních situací a vzájemnou souhru.

 

Nový kapitán týmu

Před čtyřmi lety byl nováčkem v reprezentaci i v policejní službě. Letos povede český tým jako kapitán. Policista Martin Švec slouží v Moravskoslezském kraji, ze kterého se do reprezentace nominovalo hned osm hráčů. Fotbalu se věnuje od svých osmi let. Postupně hrál v několika prvo i druholigových klubech (FC Vítkovice, Fotbal Fulnek, FK Púchov, FC Petržalka, Spartak Trnava, SFC Opava a Fotbal Třinec). V současné době působí v divizi FK Nový Jičín. „Na šampionát se moc těším, jsme výborná parta. Na to, že jsme společně odehráli jen dvě utkání, jsme poměrně sehraní, což svědčí o kvalitě hráčů,“ uvedl Martin Švec, který na hřišti zastává pozici stopera.

 

Dlouholetou stálicí v policejní fotbalové reprezentaci je Lubomír Pinkava. Ve své fotbalové kariéře vystřídal několik klubů, hrál II. ligu i divizní soutěže. Nyní působí v krajském přeboru v FC Dubicko. Na 16. policejním mistrovství Evropy ve fotbale mužů před čtyřmi lety v Praze byl policista Pinkava vyhlášen nejlepším střelcem celého šampionátu s počtem šesti gólů. V rozhodujícím utkání o bronz s favorizovaným celkem Francie vstřelil dva góly, čímž rozhodl o vítězství českého týmu. „S policejní reprezentací jsem zažil již mnoho, úspěchy i prohry, velice rád na to vzpomínám. Je pro mě čest, že jsem byl i letos vybrán do týmu, moc se těším. Vždy jsme byli dobrá parta pod skvělým vedením trenérů a kolegů z realizačního týmu, kteří nám vždy připravili ty nejlepší podmínky, za což jim patří velký dík,“ řekl s úsměvem Lubomír Pinkava.

 

O konečné sestavě policejní reprezentace rozhodne realizační tým koncem května. „Z 22 nominovaných hráčů vybereme 16 a dva gólmany. Nebude to jednoduché, protože výkonnostní laťka je letos hodně vysoká,“ přiznal jeden z členů realizačního týmu Václav Kuthan.

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR