Policejní mistrovství v běhu na lyžích

22.2.2017
 

Závodníci reprezentačního družstva Policie ČR se již těší na evropský šampionát do Rakouska.

V lyžařském areálu Vimperk – Vodník se ve dnech 5. – 8. února 2017 konalo policejní mistrovství v běhu na lyžích, které společně pořádaly: Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje, Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy, Unie tělovýchovných organizací Policie ČR, sportovní svaz policistů a hasičů, z. s., Sportovní klub policie České Budějovice a OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA.

Organizátoři připravili velice pěknou a poměrně náročnou trať, která prověřila nejen technickou, ale i fyzickou zdatnost závodníků. Na startu se postupně vystřídalo 64 běžců (14 žen a 50 mužů), kteří se na mistrovství kvalifikovali z krajských závodů. Zastoupení zde měly téměř všechny kraje, nechyběli ani sportovci útvarů s celostátní působností. „Pro potřeby mistrovství byli muži rozděleni do tří kategorií podle věku. V první kategorii soutěžili muži do 35 let, druhou kategorii, která byla nejpočetnější, tvořili běžci ve věku od 36 do 45 let a třetí závodníci nad 46 let. Ženy své síly změřily ve dvou kategoriích, do 35 let a nad 36 let,“ vysvětlil systém soutěže Václav Kuthan z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

 

O vítězství mnohdy rozhodovalo několik vteřin

První den mistrovství, v pondělí 6. února, absolvovali policisté první část kombinovaného závodu. Muži jeli deseti- a ženy pětikilometrovou trať klasickou technikou. „Nejlepší čas v klasické technice zajel Radek Bačo z Ředitelství služby cizinecké policie a mezi ženami Lucie Hamanová z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Oba soutěžící patří mezi naše dlouholeté reprezentanty,“ uvedl technický ředitel mistrovství Martin Kukačka a doplnil, že podle časového handicapu z klasické techniky odstartovali policisté do závodu volnou technikou ve středu 7. února. Výkony sportovců byly téměř vyrovnané, o vítězství mnohdy rozhodovaly vteřiny. Zlaté medaile vybojovali policisté Tomáš Kyncl z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina (I. kat.), Radomír Bačo z Ředitelství služby cizinecké policie (II. kat.) a František Karlík z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje (III. kat.). Nejúspěšnější ženy jsou Lucie Hamanová z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje (I. kat.) a Marcela Hloušková z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.

 

Netradiční vyhodnocení v dobových kostýmech

Slavnostní vyhodnocení kombinovaného závodu se uskutečnilo ve středu večer v krásném prostředí hotelu Šumava v Kašperských Horách, kde byli sportovci také ubytováni. Všechny přítomné pobavil ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka, který zahájil večer příjezdem na dobových lyžích. Jak sám přiznal, ke sportu má velmi kladný vztah a podporuje jej v jakékoliv podobě. „Jsem velice rád, že se policejní mistrovství v běhu na lyžích konalo již po třetí zde, v krásné šumavské krajině, a že jsme se mohli podílet na jeho organizaci. Myslím, že je důležité, aby se policisté věnovali nějakému sportu, protože jedině tak si mohou udržovat a zvyšovat svoji fyzickou kondici, která je nezbytná k výkonu jejich profese,“ uvedl ředitel Procházka a dodal s úsměvem, že on sám se v mládí věnoval fotbalu.

Poslední den mistrovství patřil štafetě smíšených družstev. Na start se postavilo devět štafet, které splňovaly soutěžní podmínky, tj. měly zástupce ve všech předepsaných kategoriích, a šest štafet soutěžilo mimo pořadí. Zlatou medaili vybojovala štafeta Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, na druhém místě skončili zástupci Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a bronzovou medaili získali závodníci z Krajského ředitelství Libereckého kraje.

 

Před odjezdem na mistrovství Evropy čeká reprezentanty poslední soustředění

Výkony závodníků bedlivě sledoval trenér české policejní reprezentace Pavel Přibyl, který měl možnost udělit jednomu z policistů „divokou kartu“. Získal ji Tomáš Kyncl. Ten se společně s dalšími jedenácti závodníky, kteří se do reprezentačního družstva nominovali na základě svých předešlých úspěchů, zúčastní závěrečného soustředění v Harrachově. Teprve poté trenér rozhodne o definitivním složení týmu Policie ČR. „Součástí evropského šampionátu je rovněž policejní biatlon. V rámci předchozího soustředění jsme proto trénovali i střelbu,“ uvedl Pavel Přibyl a doplnil, že 14. policejní mistrovství Evropy v běhu na lyžích se koná ve dnech 6. – 11. března 2017 v Rakousku ve Windischgarstenu. Českou výpravu bude tvořit šest mužů a pět žen.

 

Běh na lyžích je sport, kterému se v policii věnují dlouhodobě stejní lidé. „Letos jsme zaznamenali i pár nováčků v kategorii do 35 let, za což jsme velice rádi,“ připomněl Martin Kukačka, který je rovněž dlouholetým členem policejní reprezentace. „Závody se vydařily, snažili jsme se po organizační stránce připravit ty nejlepší podmínky, mezi běžci panovala dobrá nálada a nikdo neutrpěl žádné zranění, což je také důležité,“ zhodnotil mistrovství Martin Kukačka. K naprosté spokojenosti závodníků a celého realizačního týmu přispěl také perfektní servis hotelu Šumava. „Jeho vedení a milému personálu patří opravdu velký dík,“ uvedl Václav Kuthan a prozradil, že další ročník policejního mistrovství v běhu na lyžích se zcela jistě bude konat opět na Šumavě.

 

Celkové výsledky

 

 

Kombinovaný závod muži I. kategorie

1.   Tomáš Kyncl KŘP Kraje Vysočina

2.   Pavel Kocián KŘP Libereckého kraje

3.   Pavel Hrdina KŘP Královéhradeckého kraje

 

Kombinovaný závod muži II. kategorie

1.   Radomír Bačo Ředitelství služby cizinecké policie

2.   Josef Veber KŘP hl. m. Prahy

3.   René Sikora KŘP Moravskoslezského kraje

 

Kombinovaný závod muži III. kategorie

1.   František Karlík KŘP Ústeckého kraje

2.   Jan Materna KŘP hl. m. Prahy

3.   Jiří Hadrava KŘP Královéhradeckého kraje

 

Kombinovaný závod ženy I. kategorie

1.   Lucie Hamanová KŘP Královéhradeckého kraje

2.   Dagmar Tučková KŘP hl. m. Prahy

3.   Petra Hošicová KŘP Libereckého kraje

 

Kombinovaný závod ženy II. kategorie

1.   Marcela Houšková KŘP Olomouckého kraje

2.   Růžena Randáková Policejní prezidium

3.   Kateřina Hulínová KŘP hl. m. Prahy

 

Smíšená štafeta

1.   KŘP Královéhradeckého kraje

2.   KŘP hl. m. Prahy

3.   KŘP Libereckého kraje

 

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR