Policejní mistrovství Evropy v plavání

19.9.2013

Ve dnech 10. – 14. září 2013 se v ukrajinském městě Dněpropetrovsk konalo již 14 . policejní mistrovství Evropy v plavání a záchranném plavání.  Letošního ročníku se účastnil celkem 14 zemí, které nominovaly dohromady 134 závodníků a závodnic.

Na základě výsledků především na Policejním mistrovství republiky se účastnila i sedmička českých policejních plavců ve složení: Klára Gricová, Lenka Trčová, Andrea Zátopková, Karel Findrik, Jaroslav Musil, Ondřej Špok a Michal Špaček.

Již od příletu na letiště nám byla předělena průvodkyně z řad studentů místní policejní univerzity, která nás doprovázela po celou dobu mistrovství. Výprava byla ubytována v centru města na břehu Dněpru v hotelu Rassvet. Zde byly i všechny ostatní týmy. Závody se konaly ve sportovním centru Meteor, kde byl plavecký bazén přebudován a modernizován v roce 2007.

Celé soutěže se účastnili elitní světoví plavci – Wiliam Meynard, Marco Di Carli, Christoph Vildebrandt, Andrej Govorov, Jurij Borysik, Anastazia Chaun, Maria Liver, Maria Gromova, Jenny Mensing a další. Přestože se souboj o celkové prvenství v družstvech zmenšil prakticky jen na tři státy – Ukrajinu, Rusko a Německo, naši o sobě dali vědět, a to především ženy.  Hned první den měla každá z našich děvčat dva starty a všechny proměnila na účast ve finále, přičemž na 50 m znak a 100 m motýlek jsme měli hned dvoje zastoupení. Na znakovém sprintu obsadila Klára Gricová sedmé místo a Andrea Zátopková osmé. Na motýlkové stovce dohmátla Lenka Trčová na nepopulárním 4. místě a Klára Gricová skončila ve finále jako šestá. K tomu dívky ještě přidaly 8. místo na 450 m volný způsob – Andrea Zátopková a 5. místo na 200 m polohový závod – Lenka Trčová.

Mužům se tolik nedařilo, na kraulové padesátce obsadil Ondřej Špok 17. místo a Jaroslav Musil 18. místo.  Karel Findrik skončil na trati 100 m prsa na 13. místě, Jaroslav Musil na 50 znak obsadil 14. místo a Michal Špaček skončil sedmnáctý a hned poté 12. na 200 m polohový závod.

Muži na závěr programu obsadili první nepostupové místo do finále štafety na 4x 100 m volný způsob.

Druhý den zahájila program královská disciplína na 100 m volný způsob a ze sedmého místa postoupila do finále Andrea Zátopková. Na stejné trati mezi muži Karel Findrik obsadil celkově 12. místo a Ondra Špok 17. místo.  Radost z postupu do finále nám ještě udělala Klára Gricová na 100 m znak, Lenka Trčová na 50 m prsa, kdy postupovala z fantastického třetího místa, a Michal Špaček, který proklouznul do finále s trochou štěstí na 100 m znak. Na stejné trati byl diskvalifikován Jarda Musil za porušení pravidla o 15 metrech, které může plavec po startu strávit pod vodou. Na posledním individuálním startu našich dopoledne – 50 m motýlek obsadil Karel Findrik a Ondra Špok 16. a 17. místo. Mužská štafeta na 4x 100 m polohový závod skončila opět těsně za branami finále.

Odpoledne přineslo našim barvám obrovský úspěch. Nejprve obsadila Andrea Zátopková 7. místo na kraulové stovce a hned po ní vybojovala Lenka Trčová na padesátce prsa nádherné třetí místo! Česká republika se tak stala jednou z šesti zemí, které získaly na tomto mistrovství medaili! K nim ještě připojila Klára Gricová osmou pozici na 100 znak a Michal Špaček celkově 7. místo na téže trati.

V celkovém medailovém pořadí zemí obsadila Česká republika šesté místo za Ukrajinou, Německem, Ruskem, Rumunskem a Francií. Z celkového počtu 87 medailí  se jich jen 8 podařilo získat jinému závodníkovi než z prvních třech jmenovaných států.

Poděkování patří Centru sportu Ministerstva vnitra a Unií tělovýchovných organizací Policie ČR za zajištění bezproblémové cesty a soustředění, které se konalo na konci června v Plzni. Taktéž dík patří všem plavcům. Mnozí museli absolvovat finální přípravu v komplikovaných podmínkách zaviněných povodní a zavřenými bazény na konci prázdnin kvůli údržbě. Přesto si vylepšili své osobní rekordy.