Nenechte si ujít 1. mistrovství policistů a hasičů v sedmičkovém ragby

2.5.2017
 

Turnaje v Praze se zúčastní čtyři týmy policistů a hasičů z České republiky a dva zahraniční celky z Paříže a Jižního Walesu.

 Na stadionu Markéta v Praze 6 se v sobotu 6. května 2017 uskuteční historicky první mistrovství policistů a hasičů v sedmičkovém ragby, které pořádá Ragbyová akademie Olymp Praha ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie hl. m. Prahy a Unií tělovýchovných organizací Policie ČR, sportovním svazem policistů a hasičů, z.s.Cílem pořadatelů mistrovství je založit trvalou a pevnou tradici mezinárodních ragbyových turnajů policistů a hasičů v Praze. O mistrovský titul se utká celkem šest družstev. Tým policistů z Prahy, z jižní Moravy, družstvo policejního výběru ČR, tým hasičů z Prahy a dva celky ze zahraniční – policejní ragbyový tým z Paříže a ragbyový tým hasičů z Jižního Walesu.

 

Pražská policie má nový ragbyový tým

Sedmičkové ragby je varianta ragby union, ve které se tým skládá ze sedmi hráčů, namísto obvyklých 15. Na letních olympijských hrách 2016 v Riu bylo ragby VII představeno jako nový olympijský sport. „Každý zápas trvá 2 x 7 minut, hraje se systémem každý s každým. Za den se odehraje okolo dvaceti zápasů,“ vysvětlil npor. Ondřej Loučka z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, který stál u zrodu nového ragbyového týmu pražské policie. „Ragbyový klub policistů a hasičů vznikl v roce 2015 v Centru sportu Ministerstva vnitra na stadionu Markéta pod vedením Jana Macháčka, současného trenéra sedmičkové ragbyové reprezentace ČR. Již v té době jsme si pohrávali s myšlenkou uspořádat v Praze mezinárodní turnaj. Máme proto velkou radost, že se mistrovství po dvou letech uskuteční,“ uvedl organizátor turnaje Ondřej Loučka.

 

Ragby vychovává k disciplíně

Ragby je velmi fyzicky a psychicky náročný sport, ve kterém se uplatní nejen hráči fyzicky vyspělí, ale také hráči menších postav, neboť v rámci kolektivu zastává každý jinou, pro tým velmi důležitou, roli. „Bez spolupráce všech hráčů se nedostavuje úspěch. Ragby vychovává zejména k disciplíně, úctě k soupeřům, rozhodčím, ale i vlastním spoluhráčům a okolí,“ upřesnil policista Robert Voves, který je kapitánem české ragbyové reprezentace a na mistrovství také posilou policejního týmu Prahy.

V policejních složkách je tento sport pevně zakotven ve Velké Británii, Francii, Argentině a v bývalých zemích tzv. Commonwealthu (Austrálie, Nový Zéland, Indie, Irsko). „V těchto státech je tradicí, jste-li policistou, hrajete ragby,“ zdůraznil Loučka.

Ve Velké Británii a Francii hraje ragby významnou roli při získávání nových příslušníků bezpečnostních sborů. „Mladí lidé, kteří se rekrutují z ragbyového prostředí, mají všechny atributy, které musí mít policista nebo hasič. Jsou odolní, ctí pravidla, jsou komunikativní, zvyklí uznávat osobnosti a kolektiv,“ uzavřel Loučka.

 

Přijďte se podívat na tvrdý, ale férový sport. Přijďte fandit českým týmům. Turnaj se koná 6. května 2017 od 9:30 hodin na stadionu Markéta, Praha 6 (U Vojtěšky 11).

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR