Nejlepší plavci jsou policisté z Moravy
18.5.2017V plaveckém bazénu v Mělníku se 11. května 2017 konalo Policejní mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího 2017, které ve vzájemné spolupráci pořádaly: Ředitelství služby cizinecké policie, Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy, Unie tělovýchovných organizací Policie České republiky, sportovní svaz policistů a hasičů, z.s., OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA a Sportovní policejní spolek Prezidium Praha.
Závodů v několika disciplínách se letos zúčastnilo 69 policistů a 11 policistek. Pro mistrovství byli muži rozděleni do tří věkových kategorií – I. kategorii tvořili policisté do 30 let, II. kategorii policisté do 40 let a III. kategorii policisté nad 40 let. Ženy soutěžily jen v jedné kategorii bez rozdílu věku.
Policisté se mohli přihlásit maximálně do čtyř individuálních disciplín, štafet a obou soutěží záchranného plavání. „Své síly změřili jednak v tradičních plaveckých disciplínách jako je např. plavání na 400, 100 a 50 m volným způsobem, 100 a 50 m prsa, znak nebo motýlek, smíšená štafeta na 4 x 50 m volným způsobem a také ve dvou disciplínách záchranného plavání,“ uvedl Jiří Zlatník z Ředitelství služby cizinecké policie. Organizátoři letos udělili pouze 28 titulů mistra Policie České republiky. „Podle stanov mistrovství lze titul udělit pouze v závodu, kterého se zúčastní minimálně pět soutěžících nebo čtyři družstva štafet,“ doplnil Zlatník.
Záchrana tonoucího nanečisto
K nejtěžším disciplínám policejního mistrovství patří záchrana tonoucího v oděvu. Závodník si oblékne pořadatelem připravený mokrý oděv, skočí do vody a plave 20 volným způsobem. Poté se zanoří a ze dna bazénu vyloví figurínu ležící 25 metrů od startu. „Jeho úkolem je dopravit tonoucího obličejem nad hladinou co nejrychleji na břeh,“ přiblížil obtížnost úkolu Petr Pávek z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Do této disciplíny se letos přihlásilo pouze 18 policistů – 16 mužů a 2 ženy. Mezi muži zvítězil Zdeněk Vocásek, který zachránil tonoucího v čase 00:53 vteřin. Nejrychlejší ženě, Kateřině Hulínové, trvala záchrana 1:28 vteřin. „V těchto situacích rozhoduje každá vteřina, člověk musí rychle jednat, mnohdy nemá ani čas odložit oblečení. Je proto dobré si plavání v oděvu vyzkoušet, protože to není jednoduché,“ zdůraznil Jiří Zlatník.
Policejní mistrovství Evropy v plavání pořádá letos Německo
Závodníci měli poslední šanci nominovat se do užšího výběru, ze kterého bude sestaveno reprezentační družstvo Policie ČR. „Vybrali jsme zhruba deset plavců – policistek a policistů, kteří se v červnu zúčastní soustředění. Po jeho skončení rozhodneme o konečné sestavě družstva. To pojede na Policejní mistrovství Evropy v plavání 2017, které se koná od 28. srpna do 1. září v německém Hannoveru,“ uzavřel Zlatník.
Nejúspěšnější muži v soutěži jednotlivců dle věkové kategorie:
Lukáš Grábl (muži do 30 let) – 6 zlatých medailí,
Peter Hořava (muži do 40 let) – 3 zlaté a 2 stříbrné medaile,
Ivan Pilát (muži nad 40 let) – 3 zlaté, 1 stříbrná a 1 bronzová medaile.
Nejúspěšnější ženy v soutěži jednotlivců:
Lenka Trčová – 3 zlaté a 1 stříbrná medaile,
Dominika Dohnálková – 3 zlaté a 1 stříbrná medaile.
Tři nejúspěšnější kraje dle zisku medailí:
1. Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje – 9 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile,
2. Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje – 9 zlatých, 3 stříbrné a 1 bronzová medaile,
3. Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy – 4 zlaté, 7 stříbrných a 4 bronzové medaile.
kpt. Mgr. Petra Srnková