Na 1. evropském policejním poháru v terénním překážkovém běhu čeští policisté získali 9 medailí

30.5.2019
 

Ve dnech 22. – 24. května2019 se v Amsterdamu uskutečnil 1. evropský policejní pohár v terénním překážkovém běhu. Na základě pověření Evropské policejní sportovní unie (USPE) závod zorganizovala Policejní sportovní asociace Nizozemí Stichting Nederlandse Politiesportbond (NPSB).

Reprezentační družstvo Policie ČR tvořilo pod vedením Jakuba Schoře 5 mužů a 2 ženy. Konkrétně se jednalo o Pavla Hrdinu, Martina Turka, Jaroslava Kladiva, Dominika Vacka, Jiřího Lukačoviče, Kristýnu Hůrkovou a Zuzanu Šaškovou. Nominace uvedených sportovců byla provedena na základě výkonů na dvou nominačních soustředěních a výsledků ze závodů typu Spartan Race, Gladiator Race apod.

 

Zázemí evropského poháru bylo pro všechny zúčastněné vytvořeno v námořní vojenské akademii přímo v centru Amsterdamu, přičemž samotný závod se uskutečnil ve výcvikovém středisku nizozemské policie APGS Amsterdam, vzdáleným asi 5 km od centra města. Zde byla vytvořena trať, která se skládala ze dvou pětikilometrových okruhů se 72 překážkami. Některé z nich byly vytvořeny pouze pro tento závod a byly tak svým způsobem velmi jedinečné. Dva okruhy museli absolvovat jak muži, tak ženy.

 

Samotný závod se běžel za krásného slunečného počasí a byl součástí Policejního mistrovství Nizozemska v překážkovém běhu. Evropského poháru se celkem zúčastnilo 72 sportovců (50 mužů a 22 žen) z 9 států. A mezi nimi se naši sportovci rozhodně neztratili.

 

Pavel Hrdina si v závodě doběhl pro druhou příčku, když zaostal o 45 s za belgickým vítězem, který v tomto sportu patří ke světové špičce. Mohlo by se zdát, že jde o velký časový odstup, ale v reálu se jedná o rozdíl jediné překážky. Pavel se ihned od startu závodu pohyboval v čele a na překážkách si vedl suverénně.

 

Rovněž Kristýna Hůrková předvedla svoji vysokou výkonnost a doběhla si pro fantastické druhé místo. Potvrdila tak svoji příslušnost k těm nejlepším v Evropě. Stejně jako Pavel Hrdina nenechala nic náhodě a pohybovala se hned od začátku na čele společně s holandskou závodnicí.

 

Neméně zdatně si však vedli i ostatní čeští reprezentanti. Zuzana Šašková si v závodě počínala s přehledem a doběhla na krásném pátém místě. Výraznou měrou tak přispěla ke skvělému umístění žen v týmovém hodnocení, neboť v celkovém součtu braly ženy druhé místo.

 

Tím však výčet úspěchů nekončí, neboť i muži se dokázali prokousat na medailové umístění a celkově brali třetí příčku. Vzhledem k tomu, že se sčítaly časy pouze prvních tří nejrychlejších závodníků, byly započítány výsledky patnáctého Martina Turka a devatenáctého Jaroslava Kladiva, oba rovněž prokázali, že se nad překážkami rozhodně neztratí. Na stále solidním 25. místě doběhl Dominik Vacek a na 37. místě Jiří Lukačovič.

 

Vzhledem k tomu, že dle pravidel bylo umožněno týmovým členům si na překážkách vzájemně pomáhat a s přihlédnutím k faktu, že v ženské soutěži nám šlo o týmové umístění, rozhodli jsme, aby ve druhém kole Jiří Lukačovič zvolnil a byl pro případ potřeby připraven pomoci. Postavil tak týmový úspěch nad osobní ambice, což rozhodně zasluhuje respekt, jinak by dokončil závod do první třicítky.

 

I ostatní čeští sportovci ukázali týmového a sportovního ducha, neboť každý po dokončení svého závodu se ihned jal povzbuzování nejen českých atletů, ale i těch zahraničních.

 

Nejúspěšnějším týmem 1. evropského policejního poháru v terénním překážkové běhubyli domácí sportovci, následováni hned českou výpravou. I přes fakt, že se do týmového umístění počítal časy pouze prvních tří závodníků, jako tým byli vyhlášeni všichni závodníci. I proto si z Nizozemí přivezla česká výprava neuvěřitelných 9 medailí.

 

Policisté přistupovali k závodům zodpovědně a prokázali, že jejich fyzická výkonnost a kondice jsou na evropské úrovni. Přispěli k velmi dobré reprezentaci naší země na jedné z nejvyšších evropských policejních sportovních soutěží.

 

Celá akce byla velmi dobře zorganizována a odehrála se v pozitivním duchu. Vzhledem k tomu, že překážkový běh je dynamicky se rozvíjející sportovní odvětví s velkým potenciálem oslovit široké spektrum lidí, věříme, že se nejednalo o první, a zároveň poslední akci, tohoto sportu.

 

pplk. Jakub SchořTým ČR na slavnostním zahájení Tým ČR před závodemStart závodu mužů Start závodu žen Dominik Vacek a Jarda Kladivo v akci Domink Vacek na lanech Jarda kladivo na lanech Jiří Lukačovič a Zuzana Šašková na poslední překážce Jiří Lukačovič na překážkách Kristýna Hůrková překonává klády Martin Turek na houpajících se kládách Martin Turek na lanech Pavel Hrdina v cíli Kristýna Hůrková v cíli Pavel Hrdina na stupních vítězů Kristýna Hůrková na stupních vítězů Mužský tým na stupních vítězů Tým ČR po doběhu Tým i s koučem po slavnostním vyhlášení