Mistryní Evropy v jízdě na koni je policistka Eva Kovaříková

6.6.2018
 

Ve dnech 25. – 26. května 2018 se v Brně konal 21. ročník mezinárodního policejního mistrovství ČR v jezdectví 2018, kterého se zúčastnili jezdci z osmi evropských zemí. Nejvíce ocenění získali policisté z jižní Moravy, kde slouží také úřadující mistryně Evropy Eva Kovaříková.

 


Záštitu nad akcí, na jejíž organizaci se podílely také Sportovní klub policie Kometa Brno (SKP Kometa Brno) a UNITOP ČR, poskytli policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

 

Mistrovství bylo slavnostně zahájeno v pátek 25. května 2018 na náměstí Svobody v Brně, kde se za doprovodu Hudby Hradní stráže a Policie ČR představily jízdní ekipy z osmi evropských států – České republiky, Polska, Slovenska, Ruska, Maďarska, Německa, Holandska a Velké Británie. Policii ČR reprezentovali jezdci z krajských ředitelství policie hl. m. Prahy, Jihomoravského a Zlínského kraje a zástupci městské policie z Prahy a Ostravy. Slavnostní akt si nenechala ujít řada významných hostů, představitelů policie a zástupců veřejnosti.

 

Soutěžní disciplíny prověřily zkušenosti jezdce i jeho souhru s koněm 

Závody v areálu Panská Lícha zahájil ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil společně s prezidentem SKP Kometa Brno Zdeňkem Frankem. Na jezdce a jejich svěřence čekaly dvě disciplíny policejního mistrovství – skokové derby a policejní parkur. Volnou disciplínou, která se nezapočítává do celkového pořadí, je skok mohutnosti.

 

Skokové derby, neboli crossová jízda, je atraktivní soutěží jak pro diváky, tak pro závodníky, kteří musí zdolat 1 500metrovou trať s deseti přírodními a šesti parkurovými překážkami. Náročnost tratě prověří kvalitu koně i zkušenosti jezdce. „V této disciplíně nedali svým soupeřům šanci jihomoravští policisté, kteří obsadili první tři místa. Zvítězila Vladimíra Blažková na koni Wanillas Dream, druhý skončil Michal Slezák s Malcolmem a třetí Eva Kovaříková v sedle Concorda,“ uvedl Jan Radoberský, ředitel SKP Kometa Brno.

 

Neméně zajímavou soutěží je policejní parkur. „Jezdci museli překonat dvanáct překážek, které simulovaly práci policejních jízdních jednotek. Například přejít přes sklopnou lávku, střílet za jízdy na terč nebo přeskočit oheň,“ přiblížil některé z úkolů prezident SKP Kometa Brno Zdeněk Frank. Bravurní jízdu v této disciplíně předvedla Jihomoravanka Eva Kovaříková, druhé místo obsadila Denisa Becisová s koněm Gastan z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a třetí skončil opět zástupce jihomoravské policie Michal Slezák.

 

První tři místa obsadili závodníci z jižní Moravy

Policistům z jižní Moravy se letos skutečně dařilo, vybojovali první tři místa. Celkovou vítězkou 21. ročníku mezinárodního policejního mistrovství ČR v jezdectví 2018 se stala Eva Kovaříková s koněm Concordem. Stříbrnou medaili získal Michal Slezák na koni Malcolm. Bronz patří loňské vítězce Vladimíře Blažkové v sedle Wanillas Dream. Ocenění předali hejtman Bohumil Šimek, ředitel Leoš Tržil a bývalý policejní prezident generál Jiří Kolář.

 

Soutěž ve skoku mohutnosti se nezapočítává do celkového hodnocení, neboť skoková příprava není u policejního koně prioritou. Jde spíše o prestižní záležitost mezi jezdci. Nejlépe se dařilo Michalu Slezákovi, který s koněm Malcolmem zdolal překážku vysokou 140 cm.

 

Díky atraktivnímu závodu a bohatému doprovodnému programu, se policejní mistrovství v Brně stalo oblíbenou a vyhledávanou událostí pro milovníky jezdectví i rodiny s dětmi. Hezké sobotní počasí přilákalo do jezdeckého areálu desítky návštěvníků. Nevšední zážitky jim připravili nejen jezdci, zaujaly také ukázky z výcviku služebních psů a činnosti policistů pořádkové jednotky.

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR