Mistryní ČR v jezdectví je policistka z jižní Moravy

29.5.2017
 

Tento víkend se v Brně uskutečnil jubilejní 20. ročník mezinárodního policejního mistrovství ČR v jezdectví, na jehož organizaci se podílel také Sportovní Klub policie KOMETA BRNO, z.s. a Unie tělovýchovných organizací, sportovní svaz policistů a hasičů, z.s. Záštitu nad akcí, která se díky atraktivnímu závodu a bohatému doprovodnému programu, stala vyhledávanou událostí široké veřejnosti, převzali policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Mistrovství bylo slavnostně zahájeno v pátek 26. května na náměstí Svobody v Brně, kde se za doprovodu Hudby Hradní stráže a Policie ČR představily jízdní ekipy ze sedmi evropských států – České republiky, Polska, Slovenska, Ruska, Maďarska, Německa a Velké Británie. Policii ČR reprezentovali jezdci z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, Jihomoravského a Zlínského kraje. Slavnostního zahájení se zúčastnil náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Jaroslav Vild a řada významných hostů a představitelů Policie ČR.

 

Jezdci se postarali o atraktivní podívanou

Sobotní závody v jezdeckém areálu Panská Lícha zahájil bývalý policejní prezident genpor. Jiří Kolář, společně s ředitelem Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leošem Tržilem. Na závodníky čekaly dvě disciplíny policejního mistrovství – skokové derby a policejní parkur a jedna volná disciplína – skok mohutnosti.

 

Skokové derby patří mezi nejatraktivnější soutěž jak pro diváky tak jezdce. „Trať dlouhá 1500 metrů s šestnácti náročnými vodními a parkurovými překážkami prověřila kvalitu koně i zkušenosti jezdce,“ uvedl Jan Radoberský ředitel Sportovního Klubu policie KOMETA BRNO, z.s. V této disciplíně zvítězil Tomáš Novák z Městské policie Ostrava s koněm Pandorem. Druhá skončila jezdkyně z Londýna Clair Broderick s Romantikem. Třetí místo patří opět zástupci stáje Městské policie Ostrava Danielu Orsagovi v sedle Solo Faga.

Neméně zajímavou soutěží je policejní parkur. „Jezdci museli překonat dvanáct speciálních překážek, které simulovaly práci jízdních jednotek policie, např. přeskočit oheň, střílet na terče či přejít přes sklopnou lávku,“ vysvětlil Jan Radoberský a dodal, že při plnění těchto úkolů je velice důležitá souhra koně s jezdcem. Bravurní jízdu s nulovým skóre předvedla Vladimíra Blažková s koněm Wanillis Dream z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Druhé místo obsadil Sergey Shiskin z Moskvy s koněm Enricem a třetí skončila Londýňanka Clair Broderick s Romantikem.

 

Soutěž ve skoku mohutnosti se nezapočítává do celkového hodnocení, neboť skoková příprava není u policejního koně prioritou. „Jde o prestižní záležitost mezi jezdci a ukázkou toho, že i policejní kůň umí skočit vysoko,“ připomněl Jan Radoberský a doplnil, že jednoznačnou vítězkou je Julie Bradshaw z Velké Británie, která s koněm Derwisz zdolala překážku vysokou 140 cm.

 

Celkovou vítězkou 20. ročníku mezinárodního mistrovství Policie ČR v jezdectví se stala Vladimíra Blažková z oddělení služební hipologie Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Stříbrnou medaili si odvezl Sergey Shiskin z Moskvy a bronzovou sympatická jezdkyně Clair Broderick z Londýna.

Hezké počasí přilákalo do areálu Panská Lícha milovníky jezdectví i rodiny s dětmi, pro které byl připraven bohatý doprovodný program. Nechyběly ukázky oddělení služební kynologie a policistů speciální pořádkové jednotky. Návštěvníci si mohli prohlédnout také policejní vozovou techniku. Středem pozornosti bylo nové vozidlo Supersport BMV i8 v policejním provedení, které má jihomoravská policie zapůjčeno od koncernu BMW.

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR