Miláno – 3. světové policejní hry – soutěž v brokové střelbě

25.9.2019
 

Střelci vybojovali bronz ve Skeetu.

Jednou ze sedmi soutěžních disciplín 3. světových policejních her v Miláně byla střelba z brokových zbraní – v disciplíně skeet a trap. Policii ČR reprezentoval Milan Nevrtal a Zbyněk Červenka ve skeetu a Jindřich Paroubek a Josef Matyk v trapu. Trenérem obou týmů byl Josef Machát.

Dvoudenní závody na rozlehlé střelnici nedaleko Milána prověřily zkušenosti a pohotovost střelců. V soutěži družstev ve skeetu vybojovali Milan Nevrtal a Zbyněk Červenka bronzové medaile, uspěli v konkurenci závodníků z pěti světových zemí. Družstva vyhráli Italové, před reprezentanty Spojených arabských emirátů. „Jsme rádi, že brokové disciplíny byly zařazeny do soutěže, že jsme mohli poměřit síly se soupeři ze světa. Z medaile máme velkou radost,“ uvedl Milan Nevrtal, který v soutěži jednotlivců skončil 7. Zbyněk Červenka obsadil 8. místo. Soutěž jednotlivců ovládli italští závodníci, kteří získali zlatou a bronzovou medaili. „V Itálii je skeet po fotbalu druhý nejsledovanější sport,“ upřesnil Milan Nevrtal.

 

Skeet je střelecká disciplína zaměřená na přesnost. Závodníci v rámci jedné střelecké položky střílí z osmi střeleckých pozic na 25 letících asfaltových terčů (holubů), které jsou vrhány ze dvou věží. Za zásah se počítá jakýkoliv viditelný úlomek. Soutěží se na 125 terčů (pět položek) a prvních šest střelců střílí finále. „Skeet je krásný v tom, že člověk je schopen porazit i mistra světa, ale druhý den se to obrátí. Když uděláte na jednom stanovišti chybu, už se to nedá napravit,“ dodal Milan Nevrtal.

 

Trochu víc štěstí chybělo našim závodníkům v trapu. Bývalý dlouholetý člen státní reprezentace a držitel světového rekordu v družstvech na mistrovství světa v německém Suhlu Jindřich Paroubek se sice probojoval do finále, ale nakonec skončil 7. Josef Matyk obsadil 9. místo.

 

Trap se střílí na 150 ran. Prvních 125 ran má každý střelec dvě rány na každého holuba, posledních 25 ran pouze jednu jedinou ránu. Během prvních 125 ran (5 x 25 ran) se střelci na pěti střeleckých stanovištích vždy po 25 odstřílených ranách vystřídají.

 

Děkujeme Sellier & Bellot a.s. za materiální podporu při přípravě reprezentace Policie ČR v brokové střelbě na 3. světové policejní hry. Moc si této spolupráce vážíme.

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR