Dámské štafetě unikla bronzová medaile o vlásek

19.3.2017
 

V rakouském Windischgarstenu se ve dnech 6.-11. března 2017 konalo 14. policejní mistrovství Evropy v běhu na lyžích a biatlonu, kterého se zúčastnili sportovci z šestnácti evropských států.

 

Do Rakouska odcestovalo jedenáctičlenné reprezentační družstvo Policie ČR, šest policistů a pět policistek, pod vedením trenéra Pavla Přibyla. Čeští sportovci absolvovali závody v běhu na lyžích i klasický biatlon a v poměrně velké evropské konkurenci dosáhli pěkných výsledků.

 

O nejlepší individuální výsledek české výpravy se zasloužila Lucie Hamanová, která v závodu na 12,5 km volnou technikou obsadila krásné sedmé místo. „První dvě kola, což bylo pět kilometrů, jsem se snažila jet na chvostu vedoucí skupiny, ale brzy jsem pochopila, že tempo ruských, německých a norských závodnic je někde jinde. I tak jsem s výsledkem spokojená,“ zhodnotila své umístění s úsměvem Lucie Hamanová, která patří k naší běžkařské špičce.

 

Nejvíce se dařilo ruské a německé výpravě

V závodu klasickou technikou na 7,5 km skončila na osmém místě Růžena Randáková. V mužské kategorii v běhu na 10 km klasickou technikou se na 11. místě umístil Tomáš Kyncl. V biatlonu se nejlépe dařilo René Sikorovi, který vybojoval 13. místo. Největší šanci na medaili měla dámská štafeta ve složení Lucie Hamanová, Růžena Randáková a Marcela Hloušková na trati 3 x 5 km. „V první části se pro nás závod vyvíjel poměrně slibně, ale na fyzicky i technicky lepší Norky jsme v závěru bohužel nestačili,“ uvedl trenér Pavel Přibyl a dodal, že závodníky štafet navíc potrápil déšť a silný vítr. Naději na pěkné umístění měla i štafeta mužů v biatlonu ve složení René Sikora, Josef Veber a Pavel Hrdina, která podle slov trenéra chybovala na poslední střelbě a tím skončila na 7. místě. „I tak bych chtěl běžce pochválit, odjeli velice pěkný závod,“ doplnil trenér.

K favoritům mistrovství patřily týmy Ruska a Německa, které získaly většinu medailí. „Závodníci těchto zemí byli znatelně výkonnostně lepší, než jejich soupeři. Je to dáno i tím, že mají v rámci služby možnost se sportu plně věnovat, jsou více sportovci než policisté. Naši policisté sportují hlavně ve svém volném čase, aby si udrželi fyzickou zdatnost, která je nezbytná k výkonu jejich profese,“ vysvětlil trenér Přibyl.

 

I přesto, že naše výprava na medaile nedosáhla, je trenér Přibyl s výkony svých svěřenců spokojen. „Když nepočítám výsledky Ruska a Německa, tak naši policisté podali srovnatelné výkony s ostatními sportovci evropských států. Chválím je za disciplínu, snahu a odhodlání s jakým každý den nastupovali do závodu,“ dodal Pavel Přibyl s tím, že v družstvu vládla po celou dobu mistrovství skvělá nálada a obrovská kolegialita. Velký podíl na dosažených výsledcích mají také další členové realizačního týmu a to Jiří Zlatník, který zajišťoval vše potřebné na střelnici a Michal Schreiber, který jako testovací jezdec a serviceman připravoval závodníkům lyže.

 

Další evropský šampionát se bude konat opět za čtyři roky. Která z evropských zemí získá pořadatelství, se časem dozvíme.

 

 

kpt. Mgr. Petra Srnková

Výkonný výbor UNITOP ČR