Čeští policejní orientační běžci v evropském měřítku obstáli na výbornou

25.5.2017
 

Ve dnech 7-9. dubna 2017 se konal v německém městě Oranienburg 8. ročník Mezinárodního mistrovství evropských policejních sborů v orientačním běhu (IMEP 2017). Do městečka Oranieniburg, které se nachází asi 25 km severně od Berlína, si přijelo změřit běžecké, orientační i střelecké schopnosti celkem 61 běžců z osmi zemí, kteří se rozdělili do 11 věkových kategorií (pěti kategorií žen a šesti kategorií mužů). Desetičlennou českou výpravu tvořilo osm mužů a dvě ženy, a to devět příslušníků Policie ČR a jedna příslušnice HZS ČR – jako host. Čeští orientační běžci se neztratili ani v náročném lesním terénu, ani ve výsledkové listině. Na soutěžící čekaly během dvou dnů celkem tři závody – sprint se střelbou (solathlon – obdoba letního biatlonu), klasická trať a krátká trať.


Dopoledne v sobotu 8. dubna v překrásném zámeckém parku čekalo orientační běžce první klání ve sprintu se střelbou na laserové střelnici. Běžci si prověřili nejen rychlé rozhodování při orientaci v nástrahách parku, ale také přesnou střelbu.  Orientační běžci během závodu navštívili laserovou střelnici hned dvakrát, a tak k více jak dvaceti kontrolám v parku se přidalo dvakrát pět terčů na střelnici. Za pochybení na střelnici následovalo zdržení na trestném okruhu.

 

Odpoledne 8. dubna se orientační běžci přesunuli do lesa, kde je čekal závod na klasické trati. Pořadatelé závodníky vůbec nešetřili. Tratě měřily od 6 do téměř 13 km. Zajímavostí byly kontroly umístěné v kráterech po bombách z období druhé světové války. Město Oranienburg je známé vznikem nacistického koncentračního tábora v roce 1933 – Sachsenhausen. Město bylo na konci druhé světové války vybombardováno.

 

V neděli 9. dubna sportovci absolvovali další nelehký závod, a sice na krátké trati.  K náročnosti terénu patřilo také to, že les byl převážně tvořen bukovými a borovicovými stromy a většina plochy lesa byla zasypána listím, což ztěžovalo orientaci.

Česká výprava se v porovnání s evropskými kolegy rozhodně neztratila.  Tým českých orientačních běžců získal celkem 17 medailí.


trať zlato stříbro bronz
sprint – 8. 4. 2017 2  – 3
klasická trať – 8. 4. 2017 2 1 3
střední trať – 9. 4. 2017 3 1

 

Poděkování za možnost účasti na mezinárodním mistrovství IMEP 2017 patří především UNITOP ČR –  Unii tělovýchovných organizací Policie České republiky, sportovnímu svazu policistů a hasičů, z. s. UNITOP ČR velkou měrou přispěl výpravě z ČR na finanční pokrytí nákladů spojených s těmito závody v orientačním běhu.

 

Ivana Svitáková, HZS hl. m. Prahy a

Zdeněk Blabla, KŘ PČR České Budějovice
Výprava orientačních běžců ČR IMEP 2017 Německo