Policejní mistroství Evropy v zápase – radost, smutek, napětí, ale i bolest. To je zápas.
12.2.2013Ve dnech 9.-12. listopadu 2012 proběhla v Praze jedna z dalších významných událostí v dějinách českého policejního sportu – Policejní mistrovství Evropy v zápase.
Akci pořádala Unie tělovýchovných organizací Policie ČR, svaz policejních sportovních klubů (UNITOP ČR) na základě pověření Evropské policejní sportovní unie (USPE) ve spolupráci s Centrem sportu Ministerstva vnitra, Policií ČR a Svazem zápasu České republiky, pod záštitou ministra vnitra a policejního prezidenta.
Do Prahy přijeli policisté-zápasníci z 16 evropských států: Rakouska, Bulharska, Kypru, Dánska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Maďarska, Norska, Estonska, Rumunska, Velké Británie, Slovenska a Švédska. Českou republiku reprezentovalo osm policistů, kteří nastoupili ve čtyřech z pěti váhových kategorií ve stylu
řecko-římském i ve stylu volném. Sportovci i ostatní členové delegací byli ubytováni v Hotelu Olšanka, který kromě klidného ubytování nabídl i sportovní zázemí, čímž se stal centrem dění šampionátu.
Slavnostní zahájení proběhlo v sobotu 10. listopadu 2012 v kongresovém sále Hotelu Olšanka za účasti představitelů USPE, UNITOP ČR a hostů z resortních i mimoresortních organizací. Všechny přítomné uvítal prezident UNITOP ČR plk. Mgr. Vladislav Husák, který poděkoval vedení USPE za důvěru a možnost uspořádat Policejní mistrovství Evropy v zápase právě v Praze. Připomněl, že UNITOP ČR má v tomto směru bohaté zkušenosti, neboť v minulosti organizoval několik podobných akcí evropského i světového formátu. „Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, abychom šampionát zajistili po organizační, materiální i technické stránce, abyste se v Praze cítili co nejlépe a měli dobré podmínky pro přípravu na soutěžní klání,“ uvedl plk. Husák a popřál všem sportovcům, aby dosáhli těch nejlepších výsledků. Slova se ujal také prezident USPE Luc Smeyers. “Je to patrně dílem náhody, ale když jsem byl před čtyřmi lety zvolen do funkce prezidenta USPE, zahajoval jsem Policejní mistrovství Evropy v zápase v Moskvě. Letos, po mém druhém zvolení, zahajuji poprvé opět stejnou akci, ale tentokrát v České republice,“ uvedl s úsměvem Luc Smeyers v úvodu svého vystoupení. V krátkosti vzpomněl historii zápasu, poděkoval za přípravu mistrovství a po slibu sportovců a rozhodčích šampionát oficiálně zahájil. Zahajovací ceremoniál zpestřilo vystoupení Pražských mažoretek, které se pyšní titulem Mistryň Evropy 2012.
První den byl věnován klání ve stylu řecko-římském, kde se soutěžilo v šesti váhových kategoriích (do 66 kg, do 74 kg, do 84 kg, do 96 kg a do 120 kg). Tato forma zápasu má svá přísná pravidla, která neumožňují útok na nohy soupeře, jak je tomu u volného stylu zápasu, ale provádí se chvaty pouze na horní polovinu těla. Do řecko-římského stylu bylo přihlášeno 43 zápasníků. Česká policie zde měla zastoupení ve všech váhových kategoriích, kromě nejnižší kategorie do 66 kg. Velkou naději na získání medaile měl plzeňský rodák 34-letý Martin Fryček v kategorii do 74 kg. V prvním kole nastoupil proti dánskému zápasníkovi, s nímž prohrál. Ve druhém kole se Fryčkovi zadařilo a porazil Švéda Martina Strandberga na body 3:0 a 5:0 ve dvou periodách. Dán Lasse Skifter, s nímž Fryček prohrál v prvním kole, se probojoval do finále, čímž českého zápasníka vrátil do boje o bronzovou medaili. Tu však nakonec získal Němec Timo Badusch, kterému Fryček podlehl a obsadil tak čtvrté místo. „Martin, potažmo i ostatní kluci neměli moc štěstí, vylosovali si poměrně těžké soupeře, kteří se sportem zabývají na profesionální úrovni. Jsem s jeho výsledkem spokojen, prakticky obhájil čtvrté místo z posledního Policejního mistrovství Evropy v zápase, které se konalo v Moskvě v roce 2008,“ zhodnotil výsledek svého svěřence trenér českého týmu Jindřich Durčák. Sám Fryček přiznal, že s talentovaným Němcem neměl moc šancí. „Vyhrál zaslouženě, byl technicky i fyzicky lépe připravený. Bylo znát, že sport dělá na vrcholové úrovni,“ uvedl Fryček a dodal, že pro něj i ostatní kolegy je sport pouze koníčkem, kterému se mohou věnovat až po splnění svých pracovních povinností. V kategorii do 84 kg řecko-římského stylu nastoupil za Českou republiku Lukáš Krotil, který skončil desátý. O kategorii výše zápasil policista Bohumil Domkář. V celkovém pořadí obsadil šestou příčku. Stejný výsledek vybojoval Vojtěch Kačmarčík v nejtěžší kategorii do 120 kg, který podal standardní výkon i přes zranění prsního svalu.
V neděli 11. listopadu 2012 změřili své síly borci ve volném stylu, kde bylo přihlášeno 38 zápasníků. I zde měla česká policie zástupce ve čtyřech z pěti váhových kategorií, kromě nejnižší váhové kategorie. „Želízkem v ohni“ a velkým adeptem na stupínek vítězů byl, podle slov trenéra českého týmu Jindřicha Durčáka, 24-letý Ostravák, český reprezentant Vratislav Chotaš ve váhové kategorii do 96 kg. V prvním kole se utkal se Slovákem Pavolem Cichovským, kterému nedal šanci a porazil jej na body ve dvou periodách. Dařilo se mu i ve druhém kole, kde poměrně lehce zdolal Ibrahima Zengina z Francie, čímž si zajistil postup do finále. V boji o zlato jej čekal velice silný soupeř Mihail Ganev z Bulharska, kterému i přes velkou aktivitu nakonec podlehl na body a skončil na krásném druhém místě. Stříbrná medaile je velkým úspěchem a udělala radost celému českému týmu.
„Většina českých zápasníků se tomuto sportu věnuje řadu let, ne však na vrcholové úrovni, jak tomu bývá u některých jejich zahraničních soupeřů. Na prvním místě je profese policisty, poté až sport,“ řekl viceprezident UNITOP ČR PaedDr. Josef Haupt a dodal, že Vratislav Chotaš je českým reprezentantem ve volném stylu, který i za těchto podmínek dosahuje vynikajících výsledků. „Mám velkou radost, je to pro mě první medaile z evropského mistrovství. V konkurenci, jaká je, není lehké se prosadit,“ uvedl policista Chotaš, který občas zajišťuje pořádek v proslulé Stodolní ulici v Ostravě.
Ostatní čeští závodníci medaili nezískali, ale i tak podali velice dobré výkony. Na sedmém místě skončil v kategorii do 74 kg Jiří Kožíšek, který s trenérem
Durčákem absolvoval již čtyři policejní mistrovství, čímž se stal jeho blízkým spolupracovníkem. Stejné umístění vybojoval i Martin Brejša v kategorii do 84 kg. Velkou oběť přinesl Miroslav Tůma, který pět měsíců před mistrovstvím shodil téměř dvacet kilo, aby mohl zápasit v kategorii do 120 kg. Skončil sedmý.
V neděli večer bylo policejní mistrovství slavnostně ukončeno. Při závěrečném ceremoniálu byly vyhlášeny nejúspěšnější týmy. Nejvíce medailí si odvezli zápasníci z Německa, druzí skončili Rumuni a třetí výprava z Francie. Prezident USPE v závěru poděkoval všem organizátorům za bezproblémový průběh akce a předal putovní vlajku USPE zástupcům Švýcarska, kde se v březnu 2013 uskuteční Policejní mistrovství Evropy v lyžování.
Vedení UNITOP ČR začne v krátké době s přípravami Policejního mistrovství Evropy ve volejbalu žen, které se uskuteční v příštím roce.
A naši zápasníci? Ti se vrátili na své útvary a s Jindřichem Durčákem se sejdou opět za čtyři roky při soustředění na další policejní mistrovství. „Přeji klukům hodně štěstí v osobním i pracovním životě a těším se na další společné setkání. Všichni jsou moc fajn, parťáci,“ uzavírá s trochou nostalgie trenér Durčák.
Petra Srnková
Oficiální stránky PME v zápase: http://www.police-wrestling.com/