Volejbalisté do finále Policejního mistrovství Evropy nepostoupili

22.2.2017

Ve dnech 11. – 14. února 2017 se česká policejní reprezentace ve volejbale mužů zúčastnila kvalifikačního turnaje v tatarské Kazani.

Utkání nejsilnější kvalifikační skupiny „D“ sehrály policejní týmy Ruska, Francie a České republiky. Výsledky turnaje rozhodovaly o postupu do finálového turnaje Policejního mistrovství Evropy v květnu letošního roku v bulharské Varně.

Podle očekávání ve skupině zvítězil ruský tým se dvěma vítězstvími 3:0 jak proti Čechům, tak proti Francii. Náš tým sehrál první utkání proti domácímu mužstvu a v prvním setu až do stavu 16:16 měl převahu, kterou se ale nepodařilo udržet, a set skončil 25:21 pro ruské policisty. Další sety pak skončily 25:12 a 25:20. Trenér družstva Jaroslav Nekola hodnotil utkání slovy: „Myslím si, že kromě druhého setu, kde se nám nedařilo vůbec nic, jsme s domácím týmem předvedli kvalitní volejbal plný pěkných výměn. Zároveň bych chtěl vyzvednout dobrou obranu na síti a také obětavost v poli. Našim jediným problémem byl vlastní servis, neboť zkazit 5 nebo 6 lehkých podání v jednom setu je zbytečnost a snadné body pro soupeře, které nám v závěru chyběly.“

Ve druhém hracím dni se české družstvo utkalo s Francií. V prvém setu se nedařilo a prohráli jsme poměrem 12:25. Ve druhém setu byl sváděn urputný boj o každý míč, skončil ale v náš neprospěch 21:25. Třetí set jsme prohráli 18:25. „Abychom mohli pomýšlet na druhé místo v tabulce s teoretickou šancí postupu do hlavního turnaje, potřebovali jsme dnes vyhrát poměrem 3:0 a tato zodpovědnost se na našem výkonu podepsala hned v prvním setu. Takže namísto uvolněné hry jsme hráli křečovitě a moc jsme chtěli, i když to nešlo. Navíc kvůli zranění kolene byl v průběhu prvního setu nucen střídat kapitán družstva Tomáš Michalec a museli jsme udělat dost změn v sestavě a na jednotlivých postech. Sice jsme servírovali lépe než v prvním utkání (Martin Lach zaznamenal 6 přímých bodů z podání v řadě), avšak trochu jsme se trápili s přihrávkou těžkého plachtícího podání Francouzů, což mělo za následek i slabší útok. Na druhou stranu nám s útokem hodně pomohli univerzál Pavel Bariš a „nový“ smečař Jirka Přibyl, který původně hrál  na postu blokaře.

Český tým skončil turnaj s počtem bodů: 0, skóre setů 0:6, míče 104:150. Naši policisté doplatili na těžké vylosování, neboť v každé jiné skupině z celkově čtyř kvalifikačních skupin by se nejspíše postup do finálového turnaje zdařil – ale týmy Ruska i Francie byly tentokrát nad síly našeho družstva. Pro zajímavost jejich vzájemný výsledek sice 3:0 pro Rusy, ale jednotlivé sety skončily 30:28, 25:20 a 29:27!

Naše policejní reprezentace sice do hlavního turnaje v květnu nepostoupila, avšak může být alespoň spokojena se dvěma oceněními, a to za nejlepšího blokaře turnaje, tím byl Marek Golštajn, a nejlepšího univerzála turnaje, kterým byl na slavnostním zakončení vyhlášen Pavel Bariš.

Turnaj byl organizačně i společensky skvěle připraven. Místní přeprava, ubytování a stravování v hotelu Ibis v centru Kazaně, prohlídka kazaňského Kremlu a závěrečná večeře v restauračním centru u Větrného mlýna, to vše bylo vzorně zajištěno a všichni účastníci budou na pobyt v Tatarstánu jistě rádi vzpomínat.