Policejní mistrovství Evropy v lyžování 2013

9.4.2013

V době od 17. března do 22. března 2013  probíhalo ve Švýcarském zimním středisku a jeho nejbližším okolí Les Diablerets Policejní mistrovství Evropy v alpských lyžařských disciplínách a běžeckých disciplínách. Policejní mistrovství bylo zasazeno do krásné zasněžené alpské přírody nedaleko Ženevského jezera.

Česká výprava byla složena z pěti závodnic a pěti závodníků, kteří měřili své síly se závodníky dalších 15 zemí. Některé země se účastnily pouze sjezdových disciplín a další země obsadily jak alpské tak i běžecké disciplíny.  Naši závodníci soutěžili pouze v běžeckých disciplínách.

Prvním soutěžním dnem mělo být pondělí 18. března 2013. Organizátoři mistrovství očekávali dle meteoradaru sněhovou bouři, a proto bylo pondělí upraveno na seznámení s terénem v místech, kde se závody a trénink závodníků budou konat. Pondělní závody byly tedy přesunuty na úterý a byl k tomu upraven program všech úterních běžeckých disciplín. V průběhu pondělí organizátoři začali budovat biatlonovou střelnici na další dny závodů.

Od úterního rána za sněžení a větru byly dopoledne odstartovány ve středisku Les Mosses ve výšce 1450 m n. m. první disciplíny jednotlivců a štafety mužů a žen  (1. úsek klasicky, 2. úsek volně).

Výsledky z těchto soutěží:

2x 7,5 km ženy: 6. místo Jiřičková; 9. místo Hloušková; 11. místo Získalová

2x 10 km muži:  15. místo Sikora; 19. místo Schreiber; 23. místo Kalina

Závodníci si v odpolední první části biatlonového závodu vyjeli umístnění do startu  druhého dne

7,5 km ženy: 10. místo Jiřičková ,13. místo Vocásková-Hloušková;15.místo Rampírová

10 km muži: 15. místo Bačo; 20. místo Sikora; 21. místo Materna;

Ve středu ráno probíhaly závody na stejném místě jako v úterý, kde měli závodníci veškeré zázemí, ale jediné co chybělo, bylo dodržení pitného režimu pro závodníky, kupříkladu teplý čaj po ukončení závodu.

Středeční odpolední závody se střelbou probíhaly na jiném místě asi o 3 km dále. Po poledni 21. března přestalo sněžit, vysvitlo sluníčko a ukázalo krásné horské scenerie v okolí nových tratí. Velkým paradoxem naproti tomu byli organizátoři, kteří na těchto krásných pláních nezajistili pro závodníky vůbec žádná, byť přenosná, sociální zařízení, takže cca 150 osob, které se v jeden a půl dni vystřídaly na tomto novém stanovišti, nemělo kde konat své tělesné potřeby.

Dalším problémem byla nepřítomnost lékařské služby v blízkosti biatlonové střelnice, či alespoň sněžného skůtru, který by v případě zranění dopravil závodníka někam k silnici, protože na parkovišti, kde byla vozidla soutěžících a organizátorů nebyl žádný sanitní vůz. Na tomto místě v prostoru startu byl umístěn pouze jeden stan o rozměrech 1,5 x 1,5 m, kde se mohli ukrýt organizátoři a jejich technika před nepřízní počasí.

Výsledky našich závodníku ve středečních závodech:

10 km (4x střelba) ženy: 7. místo Jiřičková; 13. místo Rampírová; 16. místo Hloušková

12,5 km (4 x střelba) muži: 19. místo Bačo; 20. místo Materna;  21. místo Sikora;

Špatné technické zajištění závodu se ukázalo ve čtvrtek dopoledne, kdy za sněžení a větru se neměli závodníci, kteří čekali na start v dalších disciplínách, kde ukrýt před nepřízní počasí.

Do čtvrtečních odpoledních startů vkládala česká výprava nejvíce nadějí. Tyto naděje nebyly bohužel naplněny.

dopoledne – štafety – hladké (bez střelby):

ženy 3 x 5 km: 5. místo Hloušková, Vocásková, Jiřičková.

muži 3 x 10 km: 6. místo Sikora, Schreiber, Bačo.

Největším problémem našich závodníků v odpoledních závodech byla střelba. Díky špatné střelbě získávali trestná kola a propadávali se ve startovním poli. Ženská biatlonová štafeta obsadila předposlední čtvrté místo a mužská biatlonová štafeta rovněž předposlední sedmé místo.

Odpoledne – biatlonové štafety:

ženy 3 x 6 km ( 2x střelba ) do mističky náhradní munici 2 x 3 náboje) pak trestná kola:

4 místo štafeta ve složení – Hloušková , Rampírová, Jiřičková

muži 3 x 7,5 km (2x střelba) do mističky náhradní munici 2 x 3 náboje) pak trestná kola:

7. místo štafeta ve složení – Materna, Sikora, Bačo

Z výsledků je tedy patrné, že je třeba ještě více pracovat se střelbou závodníků při zátěži. Závody, díky všem zúčastněným soutěžícím, byly na vysoké úrovni a prokázaly jejich sportovní zdatnost a umění.