Pavla Pröllová vybojovala na Policejním mistrovství Evropy v judu bronz

22.5.2019

Ve dnech 9. až 13. května 2019 se uskutečnil v Maďarském Gyor pro policisty ve výkonu služby jeden z historicky nejprestižnějších podniků – Policejní mistrovství Evropy v judu.

Na základě výsledků z minulých domácích sportovních akcí v judu, mezinárodních úspěchů a současné sportovní formy byli nominováni a vysláni Unií tělovýchovných organizací Policie ČR, sportovním svazem policistů a hasičů, z.s. (UNITOP ČR) na největší letošní měření sil v oblasti bojových sportů policisté a policistky s možností soutěžit celkem ve 14 váhových kategoriích a poprvé v historii i ve smíšených družstev žen a mužů v 5 váhových kategorií, a to ženy -63 kg, +63 kg, muži pak -73 kg, -90 kg, +90 kg.

Mezi policisty – judisty, včetně těch judisticky nejvyspělejších, se naši sportovci neztratili a ziskem jedné bronzové medaile, tří 5. míst a dalšího bodovaného místa navázali na tradiční umístění z let minulých.

Výkony jednotlivých sportovců

Pavla Pröllová – naše dlouholetá nejúspěšnější policejní reprezentantka v opravdu silné konkurenci váhové kategorie +78 kg dokázala především bojovností navázat na své předchozí úspěchy.

V prvním zápase s pozdější stříbrnou Ruskou Annou Balashovovouvelmi takticky zvládla vytyčené cíle. I přes prohru neztratila chuť, a především síly bojovat o kovy nejcennější. Poslední zápas proti Maďarce Noemi Gombar zvládala velmi dobře takticky i technicky. V těžkém boji s domácí velmi zkušenou závodnicí zúročila své mnohaleté zkušenosti a svojí výhrou a ziskem bronzové medaile potvrdila, že dlouhodobě patří k našim nejúspěšnějším policejním reprezentantkám v judu (dvojnásobná mistryně Evropy a několikanásobná medailistka Světových policejních her).

Tomáš Klinec ve váhové kategorii do 73 kg v prvním kole porazil rumunského závodníka Daniela Diaconescu, v druhém kole pak po vynikajícím zápase Valeryho Khudayeshka z Běloruska. V dalších kolech k cenným kovům jej po vyčerpávajícím zápase zastavil až soupeř z Ruska Vladislav Mikhalin. V boji o dosažení bronzové medaile mu přisoudil průběh turnaje maďarského závodníka Zoltana Ungvariho.  Chybělo o trochu víc štěstí, aby mezinárodně velmi uznávaného domácího závodníka porazil a skončil na stupních vítězů.

Páté místo v této konkurenci je pro Tomáše opravdu skvělým výkonem, a to i proto, že prozatím neměl takové zkušenosti s turnaji na nejvyšší úrovni. Zařazení Tomáše do týmu policejní reprezentace judistů na tuto akci bylo jistě dobrým rozhodnutím realizačního týmu a lze při vhodném usměrnění jeho sportovního růstu očekávat v dalších letech i zisk cenných kovů na obdobných soutěžích.

Hana Kodešová ve váze do 78 kg podala v jedné z nejprestižnějších ženských kategorii standartní výkon. V prvním kole svedla s Meike Ziech z Německadobrý zápas. Přesto se Haně v nové (vyšší) kategorii nepodařilo tuto pozdější vítězku porazit.

V posledním boji o získání 3. místa s Ruskou Marinou Morozovou bohužel nenašla již v úvodu zápasu zbraň na dobře připravenou závodnici, a i přes pokus změnit vývoj utkání se výsledek obrátit nepodařilo.

Páté místo v této konkurenci je pro naši policistku dobrým výkonem a dává jí právo patřit do naší reprezentační policejní judistické špičky. Pod dobrým trenérským vedením můžeme jistě očekávat v dalších letech i zisk cenných kovů.

Jiřina Skořepová – dlouholetá reprezentantka Policie ČR se dokázala připravit na boje na judistickém tatami v nižší váhové kategorii. Los přisoudil naší závodnici vítězství v prvním kole bez boje. V silné konkurenci váhové kategorie do 70 kg se pokusila ve druhém kole s pozdější vítězkou této kategorie Němkou Szaundrou Diedrichvybojovat vítězství, avšak favorizovaná soupeřka zamezila Jiřině v dalším postupu. V opravných bojích pak narazila na skvěle připravenou reprezentantku Francie Pauline Moutel, která cestu naší zkušené reprezentantce cestu za cennými kovy ukončila.

Tomáš Veselý ve velmi silné konkurenci váhové kategorie do 81 kg v první kole po zkušeně vedeném boji zvítězil nad Randolfem Stanglem z Rakouska. V kole druhémdoplatil částečně na rozlosování, narazil napozdějšího zlatého medailistu Hannese Conrada z Německa, se kterým po velmi náročném dueluprohrál. V opravných bojích pak po vypjatém boji podlehl dalšímu budoucímu medailistovi Stanislavu Semenovia tak se cesta k medaili uzavřela. Celkově obsadil 9. místo.

Tomáš sice nepřidal další medaili ke své dosavadní sbírce ze světových a evropských policejních tatami (např. medaile z PME 2015, z PME 2011 a PMS 2012), přesto se v této asi nejvíce obsazené kategorii neztrácí a dosažení 9. místa jej opravňuje i nadále považovat za jednoho z nejúspěšnějších policistů – judistů v naší historii vůbec.

Radim Knápek (váhová kategorie do 90 kg) měl přisouzen v druhém utkání (první vyhrál bez boje) losem Nizozemce Jana Gerta Hoflanda, kteréhopřesvědčivěporazil. Ve třetím kole s reprezentantem Německa Hugem Murphympo počátečním zaváhání dotáhl zápas do vítězného konce ještě před časovým limitem. V boji o postup do finále nestačil přes vynaložení všech sil na budoucího vítěze této váhové kategorie Francouze Brice Albenqueho.V boji o 3. místo s domácím závodníkem Richardem Neprelem po vyčerpávajícím boji nakonec podlehl.

Radim tedy 5. místem potvrdil svou pozici v evropské policejní judistické špičce a je předpoklad růstu jeho výkonosti v dalších letech v této často nejvíce obsazované váhové kategorii.

Michal Mrva ve velmi obsazené kategorii +100 kg se rovněž dokázal na evropském tatami prosadit. Přesvědčivým výkonem nejdříve zdolal překrásnými chvaty před časovým limitem Brita Maxe Bartola. Bohužel v dalším boji proti RakušanoviChristophu Mayerovise již nepodařilo Michalovi skórovat a pozdějšímu vítězi této kategorie podlehl. V opravných bojích narazil Michal na závodníka z Dánska, kterého porazil a přiblížil se s k cestě za cenným kovem. Tu mu však překazil Němec Erik Abramov, který do Gyoru přijel ve skvělé formě. Po dobře takticky vedeném začátku donutil Michala k otevření boje a k zaváhání, a ten po velmi snaživém výkonu soupeři podlehl.

Michalovi se sice nepodařilo dosáhnout na drahé kovy, přesto zisk bodovaného umístění je příslibem pro další cestu s nejvyššími oceněními v policejním judu.

Turnaj smíšených družstev

Třetí den 15. policejního mistrovství Evropy v judo mužů a žen patřilo turnaji smíšených družstev. V historii mistrovství Evropy byla tato soutěž zařazena poprvé. Pětičlenný tým byl tvořen dvěma ženami a třemi muži. Vzhledem k vyslaným sportovcům jsme nebyli schopni obsadit všech 5 váhových kategorií. Los nám určil jako prvního soupeře tým Rakouska, jehož bilance jsou dvě bronzové medaile, jedno páté a dvě sedmá místa z individuálních soutěží.  Po poměrně vyrovnaném boji jsme bohužel prohráli.

V opravných bojích jsme narazili na Bělorusko, s nímž jsme bojovali v nižším počtu. Tomáš Klinec utrpěl v prvním vypjatém zápase drobné zranění, které mu však neumožnilo start s Běloruskem. Kvůli tomuto oslabení se týmu nepodařilo přes favorizované Bělorusy postoupit do dalších bojů o medaile.

Celkové hodnocení

V konkurenci 159 závodníků je bilance našeho týmu následující:

jedna bronzová medaile, tři pátá a jedno sedmé místo.

V celkovém hodnocení států (16 zúčastněných evropských zemí) jsme i přes neobsazení několika váhových kategorií jak u žen, tak u mužů skončili v první desítce. Obsadili jsme pouze 4 mužské a 3 ženské kategorie z celkových 14 váhových kategorií, a to jsme ještě nevyužili možnost startu 2 závodníků v kategorii, tedy možnost startu celkově 28 závodníků z jednoho státu.

Sportovci – policisté prokázali pod vedením trenéra kpt. Mgr. Martina Hubinky a vedoucím týmu pplk. RNDr. Petra Šediváka, že byli na tuto vrcholnou akci řádně fyzicky, takticky i psychicky připraveni.

K dosaženým výkonům jistě přispěla práce s policisty po celou dobu přípravy i soustředění a poměření sil s reprezentanty ČR v Praze.

Celková bilance jedné bronzové medaile, třech míst pátých a další bodovaná umístění patří z historického hlediska k úspěšnému vystoupení našich judistů – policistů na evropských kolbištích.

Čeští závodníci se i dobře vyrovnali s tlakem okolního sportovního prostředí, neboť judo je v Maďarsku historicky velmi sledovaným a podporovaným sportem.

Poděkování patří těm z našich závodníků, kteří při kontrole hmotnosti (resp. redukci hmotnosti) postupovali velmi svědomitě a zvládli tak vstup do zápolení bez problémů.

Akce splnila očekávání i po stránce společenské, došlo k navázání kontaktů s dalšími policejními kolegy z několika evropských států. Podařilo se i díky výkonům našich sportovců znovu oživit jednání o dalších mezinárodních akcích (např. utkání ČR x Rakousko, společná soustředění, Mistrovství UNITOP ČR s mezinárodní účastí apod.).

Jedině úzký kontakt s evropskou judistickou špičkou může do budoucna potvrdit setrvání na předních pozicích, popř. vzestup českého policejního juda.

Věříme, že díky tomuto vystoupení našich policistů budeme o policejním judu slýchat daleko častěji se stejnými nebo s ještě většími úspěchy. Všichni výše uvedení sportovci – policisté jsou dobrým příkladem pro další následovníky.

Členové vedení výpravy děkují všem zúčastněným sportovcům i činovníkům za reprezentování České republiky a Policie ČR, a to jak chováním fair-play na sportovišti, tak i příkladným vystupováním na společenských akcích a při dalších činnostech.

Velkou oporou našeho družstva a pomocníkem při všech činnostech týmu byl delegát UNITOP ČR, člen výkonného výboru, Jiří Sosna – nejznámější muž českého policejního juda. Významnou měrou usměrňoval jednání o mezinárodních vztazích policistů – sportovců ČR a svou přítomností na evropském šampionátu výrazným způsobem ovlivnil vývoj českého policejního juda.